• 23 Temmuz 2016, Cumartesi 17:35
MustafaKaraaslan

Mustafa Karaaslan

Önemli olan MHP’nin, iktidar yürüyüşü yapmasıdır...

 

Konuğum MHP Kahramanmaraş Onikişubat İlçe Başkanı Mehmet Şeker…

 

Aslen nerelisiniz?

 

- MEHMET ŞEKER: 1984 Ağabeyli doğumluyum. 1989 yılı ve sonrası Kahramanmaraş’ta ikamet etmekteyim. İlköğretim Reşit Gümüşer, lise Anadolu Tekstil Meslek Lisesi, Üniversite Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezunum…

 

6 yıl Ocak Başkanlığı ve akabinde İlçe Başkanlığı süreci, hedefiniz nedir?

 

- MEHMET ŞEKER: 2014 yılında İlçe Başkanı seçildim. Bir kez daha buradan beni bu göreve layık gören delege arkadaşlarımıza, ülküdaşlarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Hedefim partimin Kahramanmaraş’ta seçmen bazında yükselmesi ve Kahramanmaraş’ta olduğu gibi tüm Türkiye’de iktidara gelmesidir. Bunun için gecemizi gündüzümüze katıp yönetici arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ocak Başkanlığımda da, İlçe Başkanlığımda da görevimi layıkıyla yaptığıma inanıyorum. İllaki bir hedef söylemem gerekirse, MHP’nin iktidar olmasını görmek en büyük hedefimdir.

 

İlçe Başkanlığına seçildiğiniz kongrede birilerinin adamı olduğunuz yönünde iddialar gündeme gelmişti. Birilerinin adamı oldunuz mu?

 

- MEHMET ŞEKER: Yaşantım boyunca hep dik durdum. 6 yıl ocak başkanlığı yapan bir adam birilerinin adamı olabilir mi? Hiçbir zaman birilerinin adamı olmadım, olmam da. Doğru gördüğüm ve bildiğim her şeyi söylerim. Şu an bir makamda bulunuyorum. Yarın bir gün olmayabilirim. Makam ve Mevkiler gelip geçicidir. Önemli olan geride hoş bir seda bırakabilmektir. Sokakta, Çarşıda, pazarda seçmenlerimizin ve diğer insanların tebessümü ile bizlere selam vermesi, hal hatırımızı sormaları işte bizim için en büyük makamdır. Önemli olan insanların gönlünde yer edebilmektir. 

 

15 Mayıs’ta Tüzük Kurultayına katılmadınız? 19 Haziran’daki Kurultaya katıldınız? Neden, Niçin, Niye, diye sorsam, sebebini söyler misiniz?

 

- MEHMET ŞEKER: 15 Mayıs’ta düzenlenen Tüzük Kurultayı Meşru olmamakla beraber, yasal olmadığını tüm Türkiye görmüştü. Çünkü ortada bir yargı kararı mevcuttu. Bir nevi Yargı karmaşası. Bu yüzden 15 Mayıs Kurultayına katılmadım. Yüce Mahkeme Yargıtay’ın Yerel Mahkeme Kararını onaması ile bu sorun ortadan kalktı. Doğal olarak partimizin Tüzük değişikliği için düzenlenen 19 Haziran’daki Kurultaya katılmayı uygun gördüm. Bu durum Demokrasiye olan saygımdan en önemlisi tabanımızdan ve kamuoyundan gelen talep ve baskı sonucu olmuştur.

 

 

Bu Kurultaya katıldıktan sonra Sosyal Medya üzerinden özellikle MHP’nin bir başka ilçe Başkanı tarafından hem eleştiri hem istifaya davet edildiniz?  

 

- MEHMET ŞEKER: Maalesef o paylaşımı bende okudum. İnanın üzüldüm. Herkes haddini Hukukunu ve nerde konuşacağını bilmeli. Bu tamamen tasvip etmediğim bir durum. Bu partimizin bence iç meselesi ve aile içerisinde konuşulacak konulardır. Beni istifaya davet eden İlçe Başkanımızın talihsiz olarak ahdettiğim bu paylaşımı yapması kendisini bağlar. MHP’sin de sosyal medya üzerinden bir ilçe başkanı bir başka ilçe başkanını istifaya davet etmesi normal olmadığı kadar tamamen anormal bir durumdur. Partimizin İl Başkanı var. Partimizin Genel Merkezi var. Bu şehirden o Kurultaya katılan birbirinden değerli 9 üst kurul delege arkadaşlarımız var. Hiç kimse gitmeyen arkadaşlarımız aleyhine niye gitmedin, niye katılmadın diyebilir mi? Benim yaptığım kusursa o Kurultayda bulunan 656 delege arkadaşlarımızda kusurludur. Şimdi ben 1 Kasım seçimlerinden sonra o ilçe Başkanının seçim bölgesi olan ilçedeki oy kayıplarından dolayı çıkıp Sosyal Medya üzerinden istifaya davet etmiş olsam, yakışır mı bana… Yakışmaz. Partimin bir Tüzük Kurultayı toplanması için Yargı karar vermiş ve ben bir delege olarak o Kurultaya katılmışım. Bu benim hür iradem ve demokrasiye olan saygım, tabanımın ve Onikişubat ilçesindeki seçmenlerimin tevatürüdür. Bugün Onikişubat ilçesinde MHP’ye gönül vermiş, oy vermiş, hangi insana sorarsanız sorun, benim 19 Hazirandaki Kurultaya katılmam yönünde görüş bildirir. Kaldı ki, Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir. Ve ben Yargının verdiği karara her zaman uymuşumdur. Bakınız şu an Yargı 10 Temmuz’da Kurultay yapılamaz dedi. Haliyle bu karar neticesinde 10 Temmuz Kurultayı yapılamayacağından yeni bir Yargı kararı çıkana kadar veya Sayın Genel Başkanımızın açıklayacağı veya 18 Mart 2018 tarihini bekleyeceğiz demektir. Ben MHP’nin bu kısır döngü içerisinden bir an önce aklıselim ile çıkılması taraftarıyım. MHP’nin hızla kan kaybetmekte olduğunu umarım büyüklerimiz görmektedir. Bu gidişat bir nevi AKP’nin ekmeğine yağ sürmektedir.

 

AKP’nin ekmeğine yağ sürmektedir derken, MHP’nin Kurultay yapması mı, yapmaması mı, neyi kastediyorsunuz?

 

- MEHMET ŞEKER: Bence AKP, MHP’nin seçmenlerine göz dikmiş dört gözle bekler bir vaziyettedir. MHP’nin bir an önce bir Kurultay düzenleyerek AKP’nin bu oyununa gelmemesi en büyük temennimdir. Biraz önce de bahsettiğim gibi 10 Temmuz tarihinde Yargı Kurultay toplanamaz kararı verdi. Bu şu anlama gelmektedir. Genel Merkezin belirlediği 10 Temmuz tarihinde bile Kurultayın yapılamayacağı ortaya çıktı. Seçmenlerimiz bu girdaptan rahatsızdır. MHP’ye gönül vermiş milyonlar rahatsızdır. Sokakta, çarşıda, bizi gören hemen hemen herkes “ne olacak bu MHP’nin hali” diye sorup duruyor. Seçmenlerin kafası karmakarışık. AKP’nin olası bir erken seçim kararı alması sonucunda, Allah göstermesin bu karışıklığın sandığa yansımasından korkuyorum. AKP, MHP’nin Kurultay yapma veya yapmama konusundaki tavrını çok yakından izlemektedir. Umarım ve temennim odur ki, Genel Merkezimiz ve Basında Muhalif kanat diye adlandırılan Genel Başkan adayları arasında bir mutabakata varılarak bir an önce Yargı kapılarından partimiz kurtarılmalıdır. Çünkü gidişat inanın ki hiç de tasvip etmediğimiz noktalara doğru gittiğini görmekteyim. Küskünler çoğalmakta, bu partiye emek vermiş binlerce ülküdaşımız köşesine çekilmiş vaziyettedir.

 

Kurultaya katıldığınız ve 19 Hazirandaki Kurultayda Tüzük değişikliğinin Mahkemece kabul görmediği kararı neticesinde Genel Merkez tarafından görevinizden alınma durumu olabilir mi?

 

- MEHMET ŞEKER: Ben hiçbir zaman görevden alınırım veya alınmam diyerek siyaset yapmam ve yapmadım da. Beni bu göreve seçen Onikişubat delegeleridir. Ben sadece Kurultaya katıldım. Herhangi bir genel Başkan adayını destekliyorum mesajı vermedim. Görevden alınıp alınmama hususu Genel Merkezimizin takdiridir. Hani derler ya! “Boynumuz kıldan incedir” diye ben çocukluğumdan beri bu partinin içindeyim. 22 yaşında ocak başkanlığını yapmaya başladım. 6 yıl onurla şerefle Ocak Başkanlığı görevimi sürdürdüm. 28 yaşında İl Yönetim Kuruluna seçildim. 2 yıl da orda görev yaptıktan sonra 30 yaşında Onikişubat İlçe seçiminde aday oldum ve delegelerimizin oylarıyla bu göreve layık görüldüm. Şu an 32 yaşındayım. Kader bizi hangi mevki veya makamlara götürür bilemem. Ben Mehmet Şeker olarak bugüne kadar sokağa çıkıp yolda yürürken nasıl başım dik, alnım ak ise bu yaştan sonra da aynen öyle olacaktır. Bu ister İlçe Başkanlığı görevinde iken ister sade bir vatandaş olarak…

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

 

Önemli olan MHP’nin iktidar yürüyüşü yapmasıdır… Mehmet Şeker bu partinin yıllardır bir neferi olmuştur. Ve olmaya devam edecektir…

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Ne mutlu Türküm diyene…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık