Sınırları içerisinde kalan yaylası 3 yıl önce belediyeye haber verilmeden başka ilçeye bağlanan Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde düzenlenen şenlikte sınırların değiştirilmeye çalışılması ve bölgedeki HES’ler protesto edildi.

Kahramanmaraş'ın Nurhak Nurhak İlçesinde ‘Nurhak Kültür Şenlikleri’ni düzenlendi.

CHP'li Belediye Başkanı İlhami Bozan öncülüğünde düzenlenen şenliklerde belediye sınırlarının değiştirilmeye çalışılması ve bölgedeki maden ve hidroelektrik santrallerine (HES) yönelik tepkiler dikkat çekti.

Elbistan'da Hüseyin Gül aday olmayacak! Elbistan'da Hüseyin Gül aday olmayacak!

Şenliklere İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim Çoruk, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Tokat’a bağlı Almus ilçesinin Kınık Beldesi Belediye Başkanı Güven Arslan gibi isimlerin yanı sıra Atlas Yardım Derneği Başkanı Ferda Altıntaş da katılım sağladı. İki gün süren festivalde , Manuş Baba, Serpil Efe, Umuda Ezgi, Ferhat Karaca ve Derya Çağlayan gibi isimler de sahne aldı.

Kahramanmaraş’ın Nurhak sınırları içerisinde yer alan Ayranpınar Yaylası’nın 3 yıl önce belediyeye bilgi verilmeden Çağlayancerit ilçesine bağlandığı ortaya çıkmıştı. 2019 yılında yapılan değişiklikten CHP’li Nurhak Belediyesi, yaylada AK Parti’li Çağlayancerit Belediyesi’nin 29 Mayıs tarihinde festival yapmak istemesi ile haberdar olmuştu. Ayranpınar Yaylası’nda uzun zamandır maden ocakları ve HES yapılması için girişimler bulunuyor.

(Kaynak: Tele1)