İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, Bloomberg HT yayınına konuk oldu. 

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için bir proje geliştirdiklerini söyleyen Atayık, ”Türkiye’de fiziki altınların altın hesaplarına geçmesi bankalar üzerinden yapılıyor fakat başarılı olmadı. Vatandaşın güvendikleri kuyumculara gidip altınlarını bozdurabileceği bir sistem hazırladık. Belki altın kart olarak da düzenlenebilir” dedi.

”KUR KORUMA GARANTİSİ OLACAK”

Atayık, ”Bizim mağazalarımız altını daha yüksekten alıyor ama bankada standart bir sınır koyuyorlar. Alım satımlarda kayıplar olabiliyor. Kuyumcular bu işe müdahil olursa kayıpları hiç olmayacak kadar az olacaktır. Dövizde koruma nasılsa, altın fiyatlıları da yükseldiğinde kur koruma garantisi olacak” ifadelerini kullandı.

HAZİNE SICAK BAKTI

Öte yandan Hazine’nin bu teklife sıcak baktığı ve kısa süre içerisinde hayata geçirilebileceği öne sürüldü. Bu konuda bakanlık yetkilileri, bankaların da görüşünü alıyor.

5 BİN TON ALTIN YASTIK ALTINDA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yastık altında 5 bin ton altın olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, "Bunun da karşılığı 250-350 milyar dolar. Bunun belli bir miktarı, Merkez Bankası’na destek olacak ve döviz ihtiyacını giderecek.

Ama en önemlisi, modelimizin esasını teşkil eden Türk lirasının özendirilmesi noktasında katkı sağlayacak bir enstrüman dahil edildi" ifadelerini kullanmıştı.