TSK açıkladı! Öldürüldüler...

Türk Silahlı Kuvvetlerince 27 Temmuz-2 Ağustos'ta yurt içi ve Irak'ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 54 terörist etkisiz hale getirildi

TSK açıkladı! Öldürüldüler...

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) 27 Temmuz-2 Ağustos'ta  yurt içi ve Irak'ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 54 terörist etkisiz hale  getirildi. 
 
Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, Türk  Silahlı Kuvvetlerince, yurt içinde ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak  üzere terör örgütlerine karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğü belirtildi. 
Buna göre, 27 Temmuz-2 Ağustos'ta terör örgütü PKK/KCK'nın barınma  alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Şırnak, Siirt ile Irak'ın  kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlarda 4'ü sözde lider kadroda  olmak üzere, yurt içinde 31, yurt dışında 23 olmak üzere 54 terörist etkisiz hale  getirildi.
Operasyonlarda 31 piyade tüfeği, iki tabanca, 3 bin 668 muhtelif hafif  silah mühimmatı, 9 RPG-7 roketatar mühimmatı, 9 el bombası, 10 telsiz, 300  kilogram amonyum nitrat ele geçirildi. Ayrıca el yapımı patlayıcı yapımında kullanılacağı değerlendirilen 15  LPG tüp ele geçirildi ve 10 el yapımı patlayıcı imha edildi. Operasyonlarda 14 asker yaralandı.
Terör örgütü PKK/KCK'nın finans kaynaklarından kaçakçılık ve  uyuşturucu ile mücadele kapsamında ise 850 litre kaçak akaryakıt ve 36 bin 270  paket kaçak sigara ele geçirildi. Operasyonlarla PKK/KCK üzerinde oluşturulan baskı neticesinde terör  örgütünün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlandı.

Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlar 

Fırat Kalkanı Harekatı'yla TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye  Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez ve Cerablus arasında  bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama, temizleme çalışmaları  sürdürülürken PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının, Münbiç'ten batıya doğru  olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik tedbirlerin uygulanmasına  hassasiyetle devam edildi. 
Bölgede yürütülen normalleşme (altyapı, üstyapı ve yerel yönetimlerin  desteklenmesi gibi) çalışmalarına katkı sağlandı. İdlib bölgesinde de 13 Ekim 2017'den bugüne kadar 12 gözlem noktası tesis edilerek faaliyete geçirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde  garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürdü.

Zeytin Dalı Harekatı
 
Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye  erişimi konusunda gerekli desteği veren TSK, Afrin'de hayatın normale dönmesi  için çalışmalara devam etti. Ayrıca Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından itibaren etkisiz hale  getirilen terörist sayısı 4 bin 558 oldu. Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 54 asker  şehit oldu, 240 asker yaralandı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart  itibarıyla kontrol altına alınan Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama  faaliyetleri sürdürülürken harekat kapsamında bugüne kadar 262 mayın ve bin 357  el yapımı patlayıcı imha edildi.

Münbiç bölgesi

Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik  Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç bölgesi  arasında kalan hat üzerinde, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetlerince 18 Haziran'dan bu  yana 23 bağımsız devriye faaliyeti yürütüldü.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER