'Kara Şimşek' dizisinden etkilenip otomobilini konuşturdu!

Konya'nın Beyşehir ilçesinde 45 yaşındaki Aytekin Çınar, seneler önce izleyip etkilendiği 'Kara Şimşek' dizisinden esinlenerek otomobilini cep telefonuyla çalıştırıp, kapılarını kilitleyebiliyor. Oluşturulan sesli sistem sayesinde bu komutların yerine getirildiği uyarısında bulunuyor.

'Kara Şimşek' dizisinden etkilenip otomobilini konuşturdu!
banner150

Konya Beyşehir'de yaşayan, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nde memur olarak çalışan Aytekin Çınar, yıllar önce izlediği ABD'de yayınlanan ve Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde izlenen David Hasselhoff'ün oynadığı 'Kara Şimşek' adlı diziden esinlerek, otomobilini cep telefonundan yönettiği bir sistem geliştirdi. 19 yıllık otomobilini konuşur hale getiren Aytekin Çınar, model otomobilinin motorunu akıllı cep telefonuyla uzaktan çalıştırıp cam ve kapılarını açabiliyor.

'Kuş serisi 1993' model otomobilini konuşur hale getirirken, akıllı cep telefonuyla kumanda edilebilen özellikleri uzun yıllar uğraştıktan sonra gerçekleştirdi. Boş zamanlarını elektronik ve yazılım teknolojileriyle uğraşarak geçirdiğini söyleyen Çınar, "Komutları konuşmayla cevaplıyor, konuşmayla yerine getiriyor. Dolayısıyla daha sonraki projemde kendi sesime duyarlı bir yazılım hazırlayarak tüm bu uygulamaları ve fazlasını kendi sesimle kontrol etmeyi hedefliyorum" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.