Hayata tutunan Astrid isimli Caretta Caretta türü kaplumbağa yolculuğuna devam ediyor

4 seneik bir tedavi sürecinden sonra Ekim ayında Girne-Güzelyalı sahilinden tekrardan denize bırakılan Astrid isimli Caretta Caretta türü kaplumbağa 4 ülke geçip bin kilometreden fazla deniz yolculuğu yaptı ve kış için Süveyş Kanalına yerleşti.

Hayata tutunan Astrid isimli Caretta Caretta türü kaplumbağa yolculuğuna devam ediyor
banner150

Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi ile Taşkent Doğa Parkı'nın ortak çalışması sonucunda tedavi edilerek bir aylık yolculuğunun ardından Süveyş Kanalına ulaştı. Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, denize bırakıldıktan sonra üzerine takılan GPS ile bir aydır takip edilen Astrid'in Süveyş Kanalının doğusuna yerleştiği ve kışı orada geçireceğinin düşünüldüğü belirtildi.

Ekim ayında denize bırakıldıktan sonra bir aylık yolculuğunda Kıbrıs, Suriye, Lübnan ve Mısır olmak üzere dört ülkeyi dolaşarak bin kilometrenin üzerinde deniz yolculuğu yaptı.

Süveyş Kanalında kışlayacak gibi görünüyor

Şu anda sorunsuz bir şekilde yaşamına devam eden Astrid'in yolculuğu ile ilgili bilgiler paylaşan Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Başat, uydu vericisinden aldıkları verilere göre, kaplumbağanın 4 ülkenin sularını geçerek Süveyş kanalına yerleştiğini söyledi. Astrid'in kışı Süveyş kanalının doğusunda geçireceğini tahmin ettiklerini ifade eden Başat, ''27 Ekim'de tekrardan doğal yaşamına bırakılan Astrid'in üzerine takılan uydu vericisinden bilgiler gelmeye devam ediyor. Her gün bu verileri izliyoruz. Astrid'in yolcuğu ve sağlığı ile ilgili her şey yolunda görünüyor. Astrid'in mücadelesini yakından izlemek, yaşama dönmesi ve rehabilite edilmesine katkı sağlamak muhteşem bir deneyimdi. Verici pilinin dayanıp Astrid'in ilkbaharda yumurtlamak için rotasını Kıbrıs'a çevirirse geri dönüşünü takip edebilmeyi temenni ediyoruz. Şu anda Süveyş Kanalı'na yerleşen Astridin kışlamak ve beslenmek için burayı seçtiğini düşünüyoruz'' dedi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.