Your SEO optimized title page contents

2 aylık kocasını öldürmüştü! Davada yeni gelişme

İstanbul Esenyurt'ta, 2 aylık eşi Sinan Aktaş'ı bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan İlknur Aktaş, 15 yıl aldığı hapis cezasının bozulmasından sonra yapılan yeniden yargılamada 20 yıl hapisle cezalandırıldı.

2 aylık kocasını öldürmüştü! Davada yeni gelişme

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık İlknur  Aktaş ve tarafların avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Güler Kurt, İstanbul  Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinin bozma ilamını okudu ve taraflara görüşünü sordu. Sanık İlknur Aktaş'ın avukatı Yasemen Öztürkcan, bozma ilamını kabul  etmediklerini söyledi. Katılan tarafı avukatları ise bozma ilamına uyulmasını  talep etti.

Aktaş, çok sevdiği inin değil kendisinin ölmeyi dilediğini  belirterek, "Kayınvalidem bana hakaret etti. İntihar etmek istedim. Mutfaktan  bıçak aldım. Arkamdan gelen eşimi fark etmedim. Bıçak istem dışı eşime saplandı.  Olay tarihinde sorunlu bir hamilelik yaşıyordum. Daha önceki ayrıntılı  savunmalarımı aynen tekrar ederim." dedi.

Cumhuriyet Savcısı Ercan Altuncu tarafından hazırlanan esas hakkındaki  mütalaada, olayın yaşandığı 3 Ağustos 2017'den birkaç ay önce evlenen sanık  İlknur Aktaş ile Sinan Aktaş'ın, maktulün ailesiyle yaşamaya başladığı, bir süre  sonra çiftin arasında geçimsizliğin ve zaman zaman şiddetli tartışmaların  yaşandığı, olayın gerçekleştiği tarihte de hamile olan sanıkla maktul arasında  yemek hazırlama meselesi yüzünden tartışma çıktığı belirtildi.

Mütalaada, bu sırada maktul Sinan Aktaş'ın "Eşek misin, anlamıyor musun? Kalk yemeğimi ver." sözleri üzerine tartışmanın şiddetlendiği, sanığın  mutfaktan aldığı bıçakla bir kez vurduğu eşini öldürdüğü ifade edilerek, sanığın  tüm aşamalarda eşiyle sürekli tartıştığını söylediği, olay günü de maktulün  kendisine hakaret ettiğini belirttiği kaydedildi.

Dinlenen tüm tanıkların da sanıkla maktul arasında anlaşmazlık ve  geçimsizlik bulunduğuna dair anlatımlarının olduğu dile getirilen mütalaada,  sanığın savunmasının aksini ispatlayacak başkaca delil bulunmadığı anlatıldı.

Mütalaada, sanığın eylemini maktulün birlikte yaşadığı annesi ve  babasıyla anlaşamamaktan kaynaklanan psikolojik sorunların etkisiyle tahrik  altında işlediğinin kabul edilmesi gerektiği vurgulanarak, sanık İlknur Aktaş'ın  "haksız tahrik altında eşini kasten öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar  hapisle cezalandırılması istendi. Son sözü sorulan sanık Aktaş, "Bir diyeceğim yoktur." dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık İlknur Aktaş'ın "eşini  kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.  Sanığın cezasını, eylemi haksız tahrik altında işlediğinden önce 24 yıla düşüren mahkeme, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkisini de dikkate 20 yıla  indirdi.

Davanın geçmişi

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık İlknur Aktaş'a, eşi Sinan  Aktaş'ı "kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.  Sanığın eylemi haksız tahrik altında gerçekleştirdiği anlaşıldığından cezasını 18  yıla indiren heyet, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkisini takdiri  hafifletici sebep kabul ederek, Aktaş'a 15 yıl hapse mahkum etmişti.

Kararı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi,  maktulün hakareti ve tartışmanın mahiyeti gözetildiğinde sanık hakkında  hükmedilen cezadan haksız tahrik indirimi alt sınırdan uygulanması gerekirken,  daha vahim haller için öngörülen üst sınırdan indirim yapılarak sanığa eksik ceza  tayini uygulandığına karar vermişti. Daire, sanık Aktaş'a verilen 15 yıl hapis cezasını bozarak, dosyayı  Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesine geri göndermişti.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 14:16
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.