Zam üstüne zam gelen elektrik ve doğal gaz faturalarına yeni zamlar yolda. EPDK elektrik fiyatını yüzde 17 oranında artırdı. Doğal gaz'a ise yüzde 15 zam yolda.

Yıl başından bu yana zam üstüne zam gelen elektrik ve doğal gaz faturalarına yeni zam yolu göründü. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik azami fiyat limitini, megavat başına yüzde 17 oranında artırdı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kurul tarafından yeni bir karar alınıncaya kadar söz konusu piyasada elektrik azami satış fiyatı, 3 bin 200 TL'den 3 bin 750 TL'ye yükseltildi.

DOĞALGAZ'A YÜZDE 15 ZAM YAPILACAK

Eski TEDAŞ Genel Müdür vekili Osman Nuri Doğan, EPDK'nın bu kararının abonelere ve sektöre etkisini değerlendirdi.

Altın yatırımcıları dikkat! 2023 yılı için çarpıcı altın tahmini Altın yatırımcıları dikkat! 2023 yılı için çarpıcı altın tahmini

Doğan, bu kararın doğal gaza zam sinyali olarak alınabileceğini belirterek, “BOTAŞ, bu gece 1 Temmuz'dan geçerli doğal gaz tarifelerini belirleyecek.

Bu karar, BOTAŞ'ın santrallara sattığı doğal gaza en az yüzde 15 zam yapacağının işareti olarak alınabilir” dedi. 

Doğan, BOTAŞ'ın konutlara da zam yapabileceğini vurguladı.

FATURALAR KABARACAK

Gazete Durum'dan Olcay Aydilek'in haberine göre Doğan, EPDK kararıyla gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında elektrik azami fiyatının megavat başına 3 bin 750 TL'ye çıkmasının tüketicinin faturasına yansıyacağını belirterek, “Elektrik fiyatları artıyor. Bu artış, konutu da sanayi de ticarethaneleri de etkileyecektir. Faturalar biraz daha kabaracaktır” dedi.

Doğan, bu kapsamda EPDK'nın 1 Temmuz'dan geçerli elektriğe zam yapmasını bekleyip beklemediği sorusu üzerine, “EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, zammın düşünülmediğini söyledi.

1 Temmuz'da olmasa bile izleyen dönemde elektriğe zam kaçınılmaz görünüyor. Aksi takdirde görevli tedarik şirketleri serbest piyasada oluşan yükü taşıyamaz. Sistem krize girer” diye konuştu.