Facebook ismini Meta’ya çevirdiğinden beri kendini yeni medyaya hazırlama uğraşında. Metaverse dünyasına girme hazırlığında olan Meta, geçtiğimiz günlerde Metaverse için dokunma hassasiyetli eldiven hazırladığını açıklamıştı. Metaverse temelli kripto paraların en çok tercih edilen altcoinler olmasından sonra Meta, kripto para üzerinden yürümeye devam ediyor. Meta, dijital para cüzdanı Novi’yi Whatsapp’a entegre etmek için çalışmalara başladı. Meta, bu yolla kripto para piyasasının lider şirketlerinden biri olmayı planlıyor.

WHATSAPP KRİPTO PARA İŞİNE GİRDİ

Şu an Hindistan ve Brezilya’da test edilen güncelleme, kripto para cüzdanı Novi üzerinden kullanıcılar birbirlerine Pax dolar gönderimi yapabilmekte.

Meta, Hindistan’da iade özelliğini de devreye soktu. Whatsapp’ta dijital cüzdan uygulaması Novi’ye ait kodların olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Bu güncellemeye göre Whatsapp uygulamasındaki Novi cüzdanına banka hesabı da eklenebilecek, kredi kartı bağlanabilecek, bunların yanı sıra para çekme ve bakiyi görüntüleme işlemi de yapılabilecek.

Bunları yapmak için Whatsapp kullanıcılarından doğrulama işlemi gerekecek. Doğrulama işlemi kimlik bilgileri yoluyla yapılacak.

WHATSAPP YENİ ÖZELLİĞİ TÜRKİYE’DE KULLANILACAK MI?

Şu anlık Türkiye’de kullanılamayan Novi, gelecek dönemlerde Türkiye’de kullanılması tahmin ediliyor. Meta’nın Novi’den Sorumlu Başkanı David Marcus, “Ödemeler ve finansal hizmetler birimimizi ve ürünlerimizi Novi markası altında birleştiriyoruz.”

WHATSAPP BUSINESS YENİ GÜNCELLEMELERİ İLE YOLDA

İşletmeler tarafından sıklıkla kullanılan Whatsapp Business yeni güncellemeler ile IOS'ta test edilecek.

Habere göre bilinmeyen bir işletme hesabından mesaj geldiğinde kullanıcıyı uyaracak yeni bir özellik geliyor.

Güncelleme ile kullanıcılar, mesaj atan işletmenin rehbere kaydedilmesi veya engellenmesi arasında bir seçim yapabilecek. 

WHATSAPP WEB YENİ ÖZELLİK GELİYOR

Whatsapp Web, en son telefon kapalıyken kullanılma özelliği gelmesiyle birlikte kullanıcılar Whatsapp’ı bilgisayarlarında daha iyi kullanmaya başladı. Meta’nın 8 saatlik çökmesi, sürekli güvenlik sıkıntısı sonrası kullanıcılar artık Whatsapp’a güvenmemeye başladı.

Whatsapp bu durumu tersine çevirmeyi planlıyor.

Yeni gelen özellikle birlikte kullanıcılar gizlilik seçeneklerini bilgisayardan istedikleri zaman değiştirebilecek. Gizlilik seçenekleri değiştirmek için telefona bağlı olmak gerekmeyecek.

Bu güncellemeyle birlikte Whatsapp telefona bağlı bir uygulama olmaktan çıkmış duruma geldi.

Meta, Whatsapp Web için yeni güncellemeler geleceği tahmin ediliyor.