Her yıl başında belirlenen harç, vergi ve trafik cezalarını belirleyen yeniden değerleme oranında bir düzenleme yapılacağı iddia edildi.

Gelecek yılın vergi, harç ve cezalarının ne kadar artacağına ilişkin geri sayım başladı. İddialara göre vergi, harç ve trafik cezalarını belirleyen yeniden değerleme oranında vatandaş lehine yeni bir düzenleme yapılacak.

2023 için uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 122,9. Ekim ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) 12 aylık ortalamalara göre yüzde 122.93 oranında artış gösterdi.

Yeniden değerleme oranı TÜİK'in Ekim ayında açıkladığı on iki aylık yurt içi üretici fiyat endeksine göre belirleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bir Tebliğ ile bu oranı kamuoyuna Resmi Gazetede ilan ediyor. Cumhurbaşkanının yüzde 50 azaltma yetkisi var.

AKP’li vekilin yumruklu saldırısına uğrayan İYİ Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı AKP’li vekilin yumruklu saldırısına uğrayan İYİ Partili Hüseyin Örs yoğun bakıma alındı

Vergi Usul Kanunu uyarınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını yüzde 50 azaltma ve yüzde 50 artırma yetkisi bulunuyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde ise Cumhurbaşkanının artırma yetkisi yüzde 50 olmakla birlikte, indirme yetkisi yüzde 80 düzeyinde.