Elektrik faturalarında yapılan KDV indirimi yapılmıştı. Rusya'nın Ukrayna’ya saldırısı, doğalgaz ve ithal kömür fiyatlarını tetikledi. Kaynaklar ''elektrikte zam gelebilir'' dedi.

Bakan Bilgin: "Refah seviyesine bakın, Türkiye değişiyor" Bakan Bilgin: "Refah seviyesine bakın, Türkiye değişiyor"

Yılbaşında uygulamaya konulan kademeli sistem için elektrik faturası, halkın tepkisi üzerine geri alındı. Seviye zammı ve KDV indiriminden sonra, elektrik faturalarının yükseldiğine dair yeni bir sinyal var

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı küresel bir ekonomik savaşa dönüştü. Brent ham petrolü son 10 yılın rekorlarını kırdı; altın, para birimleri ve emtialar yükseldi. Doğal gazın fiyatı 2 bin euro. Savaştan önce bir ton ithal kömür 150 dolardan işlem görürken, işgal sırasında neredeyse üç katına çıktı.

İthal kömür, dün 436 dolara kadar çıktı. 550-600 doları görebileceği belirtiliyor.

Doğal gaz ve ithal kömür fiyatlarının fırlaması, Türkiye’nin elektrik üretiminde birim maliyetlerin de hızla artmasına yol açtı. Zira, Türkiye’nin günlük elektrik üretiminin hemen hemen yarısı doğal gaz ve ithal kömürden sağlanıyor.

Birim maliyetlerdeki belirgin artış, elektrikte zam baskısı oluşturuyor. Enerji sektörü uzmanları, “Elektrikte maliyetler artıyor. Bu şimdilik frenleniyor gibi görünüyor. Ancak, bir süre sonra kaçınılmaz olarak elektrikte yeni zamlar gündeme gelebilir” dedi.