Artan maliyetlerden şikayet eden fırıncılar, İstanbul'da ekmeğin fiyatı 5-6 lira olsa bile tasarruf etmeyeceklerini söylüyor. Üreticiler, acil önlem alınmadığı takdirde dövize endeksli satışa yönelecek.

Ekmeğin yanı sıra diğer gıda maddelerinin fiyatı da sırayla arttı. Artan un ve enerji fiyatları ekmek fiyatlarını da etkiliyor. Büyükşehirlerde ekmek 2,5 ila 5 TL arasında satılırken fırıncılar bu artışların bile yeterli olmadığını savunuyor.

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, maliyetlerin kontrolden çıktığını söyleyerek, “Zam çare değil, vatandaşın da alım gücü düştü, kime ekmek satacağız.” dedi. 

Fırınların iş yapamaz duruma geldiğini anlatan Cihan Kolivar, böyle giderse yakında ekmeğin dolar euro üzerinden satılmaya başlanacağını belirtti.

ÖNLEM ALINMAZSA 5-6 LİRA BİLE KURTARMAZ
Hükümeti ve yerel yönetimleri acil önlem almaları konusunda uyaran Kolivar, “Önlem alınmazsa, ruhsatsız fırınlar durdurulmazsa, İstanbul'da bu artışlarla 5-6 lira bile kurtarmaz. Ekmeği daha ucuz yiyebilecekken insanların kuyruklara girmesi kalbimi acıtıyor.” diye konuştu.

Borcu olan milyonları ilgilendiriyor! 7 gün gibi kısa bir süreniz var... Borcu olan milyonları ilgilendiriyor! 7 gün gibi kısa bir süreniz var...

HER GÜN ARTAN MALİYETLER FIRINCIYI CANINDAN BEZDİRDİ
Fırıncının aldığı ürünü yerine koyamadığını ifade eden Cihan Kolivar, günlük fiyat belirlemek zorunda kalındığını vurguladı.

Kolivar, şöyle konuştu:

“Haftada bir mazot artıyor, un fiyatı da sürekli yükseliyor. Tamamen dövizle alakalı. Fiyat artışlarına engel olunamazsa önümüzdeki 6 ayda kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Yetkililer ekmeğin öneminin halen farkında değil.”

(Kaynak: Sözcü Gazetesi)