Bilim adamları, kayaları öğüterek kuma dönüştürebilen yeni bir kurtçuk türü keşfettiklerini açıkladılar. Daha önce filme konu olan yaratık, çıkan haberlere göre bir solucan.

Komşuları için soyundular! Yüzlerce kişi katıldı... Komşuları için soyundular! Yüzlerce kişi katıldı...

Yumuşakçalar yuvalarını yumuşak kumullara ya da çamurlu yerlere yapmasıyla bilinmektedir. Ancak yeni keşfedilen bir solucanın, taşları kum haline getirdiği ortaya çıktı.

Lithoredoa batanica adlı kutçuk, zemini aşındırarak, diğer canlıların oturdukları nehir yatağının gidişatını korumaları ve etkilemeleri için delikler açar.

Bu durum daha önce filmlere konu olmuştu ve The Hobbit: The Battle of the Five Armies'de bu solucana benzer bir yaratıktan söz edilmişti.

Solucan benzeri hayvanın 2006 yılında Fransız Doğa Tarihi Müzesi'ndeki bir sergide yer aldığı söyleniyor. Bilim adamları, bu türün teredinidlerin yakın bir akrabası olduğunu bildiriyor. Filipinler'deki Biyoçeşitlilik Fuarı'nda daha fazla araştırma fırsatı bulundu.

Northeastern Deniz Genetiği Bölümü'nden Dan Distel yaptığı açıklamada, Filipinler'de nehir yatağından 3-5 kilometre uzakta yaşayan canlı için yeni bir tür adı geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Video, Distel ve meslektaşlarının türü nasıl keşfettiğini ve nehir yatağından nasıl çıkardığını gösteriyor.

Doğu Bohol'daki Abatan Nehri kıyılarından birçok örnek toplandı, önce incelendi ve sonra korundu.

Adlarının aksine, rıhtım solucanları gerçek kurtçuklar değildir, çift kabuklu yumuşakça ailesine aittir.

Diğer yumuşakçalar gibi kabuklarını tam olarak kapatamazlar ve kabuğu barınak yerine öğütücü olarak kullanarak ağaç kabuğu ile beslenemezler.