Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki çiftçilerin 'kırmızı altın' diye adlandırdığı pul biber, korona virüs salgını döneminde bağışıklığı güçlendirmesi nedeniyle hem yurt içinde hem de yurt dışında çok tercih ediliyor. Gaziantep'in İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, özellikle salgın döneminde 25 ülkeye 5 bin ton ihracatın gerçekleştiğini açıkladı.

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde üretilen ve bağışıklığı güçlendirmesiyle bilinin pul bibere talepler patladı. İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, 2020 yılında salgın döneminde Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine 5 bin ton pul biber ihracatı yapıldığını ifade etti.

15 TESİSTE ÜRETİM SÜRÜYOR

İslahiye'de 25 bin dönüm alanda ekimi yapılıyor. Yaz mevsiminde tarlalardan toplanan biberler, çöpleri temizlenerek kurutulduktan sonra İslahiye'de kurulu 15 tesiste, işlenerek pul bibere dönüştürülüp, paketlenerek satışa sunuluyor.

Yıllar önce mahşer günü gibi... Suyunu içen şifa buluyor! Yıllar önce mahşer günü gibi... Suyunu içen şifa buluyor!

Üretilen pul biberlerin, yoğunluğu gurbetçilerin yaşadığı Almanya ve Hollanda olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu'daki 25 ülkeye ihraç ediliyor.

"25 ÜLKEYE 5 BİN TON İHRAÇ EDİLDİ"

İçerdiği capsaisin maddesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve bu nedenle tüketimi artan kırmızı pul biberin, salgın sürecine rağmen 25 ülkeye 5 bin ton ihracatının gerçekleştiğini anlatan İslahiye Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, "Bu yıl ilçemizde 25 bin dönüm alanda kırımızı biber ekimi yapıldı ve rekolte 50 bin ton olarak gerçekleşti. Hasadının ardından çöplerinin temizlenerek kurutulmasının ardından biberlerimiz tesislerde işlenerek paketlendi. İlçemizde yetişen biberler, Türkiye'nin kırmızı biber ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor. Pul biberimiz ayrıca gurbetçilerin yoğunlukta yaşadığı Avrupa ülkeleri ile Ortadoğu'ya ihraç ediliyor. Pandemi sürecine rağmen bu yıl hasadın yüzde 10'luk kısmı olan 5 bin tonu 25 ülkeye ihraç ettik" dedi.