Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, son anketin sonuçlarını açıkladı. Özkiraz, AK Parti’nin oy oranına işaret ederek “Sistematik bir düşüş var” dedi.

TELE 1’de yayınlanan programda Özkiraz, anketin sonuçlarını ilk kez açıkladı. Ankete ilişkin, bilgiler veren Özkiraz 21 ayrı firmanın 103 ayrı anketine yer verildiğini söyledi.

Özkiraz,”Araştırma firmalarında anketler yayınlandığı zaman manipülasyon var denebiliyor. Grafiklerin içinde AK Parti’ye de muhalefete de yakın firmalar var. Partilerin oy trendlerini ilk kez sunacağız.” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ - MHP OYLARINDA ERİME
Avrasya Araştırma’nın Aralık ayında yüz yüze mülakat yöntemiyle yapılan ankette AK Parti’nin oy ortalaması alınırken o ay içerisinde AK Parti’yi en yüksek ve en düşük gösteren firmayı çıkarıldı. Anket sonuçlarına göre, AK Parti’nin oylarının kararsızlar dağıtıldıktan sonra ocak ayında 37 iken aralık ayında yüzde 31’e düştüğü görüldü. Özkiraz, “Sistematik bir düşüş var” dedi.

MHP ocak ayında 9,2 iken aralık ayında 7,3’e kadar inmiş. Sistematik bir düşüş var.

CHP VE İYİ PARTİ’DE  YÜKSELİŞ
Özkiraz muhalefet partilerinin oy oranlarına ilişkin ise şu değerlendirmeleri yaptı:

“CHP ise ocak ayında 24,1 iken aralık ayında 26,7’ye yükselmiş. İYİ Parti oy oranı ise ocakta 13,5 iken eylül ayında 14,8’e kadar yükselmiş görünüyor. Lütfü Türkkan olayı ve esnaf ziyareti sırasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e söylenen ‘Kürdistan’ sözlerinden sonra İYİ Parti’de bir düşüş görülüyor. ”