Ünlü anketçi Can Selçuki Türkiye Raporu’nun son anket sonuçlarını yorumladı. Selçuki AKP ile CHP arasındaki makasın daraldığına dikkat çekti.

Ünlü kamuoyu araştırmacısı Can Selçuki Türkiye Raporu’nun mart ayı anketinde ortaya çıkan çarpıcı sonuçları değerlendirdi. 

AKP- CHP MAKASI DARALIYOR
Son anket sonuçlarına göre yüzde 23,9 oy alan AK Parti ile yüzde 21,5 oy alan CHP arasındaki makasın daraldığına dikkat çeken Selçuki, "AK Parti ile CHP'nin oy oranının 2 puan farkına inmesi çok önemli bir olay. İlk defa biz farkın bu kadar azaldığını gördük. CHP'nin ivmesi AK Parti'den gelmiyor. Birincisi genç seçmen, ikincisi ise İYİ Parti'ye kayan CHP oylarının Kılıçdaroğlu'nun sert çıkışlarıyla geri dönmesi. Ocak ve Şubat ayındaki faturalar Mart ayında anketlere yansıdı AK Parti'nin oylarında bu nedenle düşüş var." dedi.

AK Partili başkan'dan, kendisini eleştiren vatandaşa tehdit gibi sözler AK Partili başkan'dan, kendisini eleştiren vatandaşa tehdit gibi sözler

MİLLET İTTİFAKI CUMHUR'U GEÇTİ
Anket sonuçlarına göre Millet İttifakı'nın yüzde 33.1 oranında oyla, yüzde 30 oy alan Cumhur İttifakı'nı geçtiğini belirten Can Selçuki, "İttifaklar açısından şöyle bir tablo var. Ekonomide çözüm gelemiyor. Kasım ve Aralık'ta 6 ay sonra düzlüğe çıkacağız denildi. Mart ayı geldi kaldı bir ay. Nisan ayında sorunlar çözülecek gibi değil. Rusya- Ukrayna krizinin tedarik zinciri ve emtia fiyatlarına etkisi Türkiye'nin kırılganlıklarını sürdürülemez hale getirdi. Cumhur İttifakı'nın çok daha zor günler bekliyor. Millet İttifakı'nın Cumhur İttifakı'nı geçmesinin nedeni. ekonomik çözümün gelmemesi. Fark açılır mı bilmiyorum ama, önümüzdeki dönemde ben bunun kalıcı olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.