Merkez Bankası'nın kritik faiz kararını açıklamasına sayılı gün kala dolar kuru,16,14 liraya ulaştı. Dolar kuru bu rakamla 18 lira rekorunu kırdığı 20 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Güne 15,92 lira ile başlayan dolar kuru saat 11:11 itibarıyla %1,39 artışla 16,14 liradan işlem görüyor. 

Dün en düşük 15,68 lira, en yüksek 15,97 lira seviyelerini gören dolar kuru, günü 15,92 lira seviyesinde kapattı. Dolar kuru bugün ulaştığı 16,14 ile 20 Aralık'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

MAYIS AYI MB FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası'nın dolara yön verecek faiz toplantısı 26 Mayıs tarihinde yapılacak. Karar aynı gün saat 14:00'te açıklanacak. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) nisan ayı toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 14 olarak kaldı.

MAYIS AYI FAİZ KARARI NE OLUR?

Milletvekili maaşlarına zam! 40 bin liradan 56 bin liraya yükseldi Milletvekili maaşlarına zam! 40 bin liradan 56 bin liraya yükseldi

AA Finans'ın 26 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngörüyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

MERKEZ BANKASI'NIN REZERVLERİ ERİYOR

TCMB'nin mevcut döviz politikasını sürdürebilmek için her gün daha fazla dövize ihtiyaç duymasına karşın rezervlerinin erimeye devam etmesi piyasanın kamu kontrollü olarak tanımladığı kur politikasındaki sürdürülebilirliğin sorgulanmasının ana nedeni. TCMB'nin swap hariç rezervleri de eksi 52 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.