Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz karar haftasında hem döviz hem de emtia fiyatları Türk Lirası karşısında yeniden yükselişe geçti. İşte Dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum...

TCMB'nin faiz karar haftasında piyasalar yeniden yangın yerine döndü. Türk Lirası'nın döviz karşısındaki değer kaybı sürerken dolar ve Euro 2022 yılının rekorlarını peş peşe kırdı. Yarın ( 21 Temmuz Perşembe ) toplanacak olan TCMB Para Politikası Kurulu'nda politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 6 toplantısında bir değişiklik yapmamıştı.

Gözler şimdi alınacak yeni faiz kararında.

Hem Dolar/TL kuru hem de Euro/TL dün itibariyle 2022 yılının en yüksek seviyesine ulaştı.

Güne 17,58 TL'den başlayan dolar/TL paritesi bu seviyeye en son kur korumalı mevduat sistemi açıklanmadan önce ulaşmıştı.

Öte yandan 18,02 TL'yi gören Euro/TL de bu pariteyle 2022 yılının zirvesine ulaşmış oldu.

Dolar/TL kuru Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur Korumalı Mevduat Sistemi'ni açıklamasının ardından 22 Aralık'tan itibaren düşüş yaşamaya başlamıştı.

20 Aralık akşamı Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili yaptığı açıklamada 18 TL'lerden 11 TL seviyelerine gerileyen dolar ilerleyen dönemde tekrar yukarı ivme kazandı.  

İşte piyasalardaki son durum:

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 17,58 TL'den, Euro 18,02 TL'den, Sterlin ise 21,17 TL'den işlem görüyor.

Altın ve gümüş

İndirim heyecanı kısa sürdü! Motorine yeniden zam İndirim heyecanı kısa sürdü! Motorine yeniden zam

Ons altın 1.710 dolardan, Gram altın 966 TL'den, çeyrek altın 1.554 TL'den, Cumhuriyet altını ise 6.394 TL'den,

Gümüş ise 10,64 TL'den fiyatlanıyor.

Altın ve gümüş fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 20'yi bulan makasla işlem görüyor.

Kripto paralar

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 23 bin 406 Dolar, Ethereum ise bin 564 Dolar'dan işlem görüyor.

Petrol fiyatında düşüş sürüyor

Brent petrol fiyatlarında dalgalı seyir devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 98 dolara kadar gerileyen Brent petrol, bu hafta 100 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Uluslararası piyasada Brent petrol, 106,97 dolardan satılıyor.