Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 100 bin sosyal konut projesi için konutların nerede inşa edileceği belli oldu. Aylık 894 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak olan TOKİ, 100 bin sosyal konut projesi için başvuruları 16 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında Ziraat Bankası üzerinden kabul edecek. TOKİ sosyal konut başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, 2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için ise bin TL başvuru ücreti ödeyecek. TOKİ Kahramanmaraş sosyal konut projesi hakkında tüm detaylar haberimizde...

Projeler, 81 kentte faaliyete geçecek ve ihale sürecinin ardından başlayacak inşaatların teslimat süreci, bir buçuk yıl olacak.

Projeler, konut adedi yüksek olan hemen her ilde farklı merkezlerde inşa edilecek.

KAHRAMANMARAŞ'TA 4 İLÇEDE KONUT YAPILACAK
TOKİ Kahramanmaraş'ta 4 ilçede konut yapacak. Konutlar 2+1 ve 3+1 projelendirmeli olacakken toplam konut adeti ilçelere göre 300 ila 850 arasında değişecek.

Kahramanmaraş’taki 2 bin sosyal konut Afşin, Elbistan, Göksun ve Onikişubat ilçelerinde inşa edilecek. 100 bin talep örgütlenmesi projesi kapsamında yapılacak projelerden 245’i (2+1) ve 105’i (3+1) olmak üzere 350’si Afşin’de, 595’i (2-1) ve 255’i (3-1) olmak üzere 850’si Elbistan’da, 350’si (2+1) ve 150’si (3-1) olmak üzere Göksun’da ve 210’u (2+1) ve 90’ı (3+1) olmak üzere Onikişubat ilçesinde gerçekleştirilecek.

Kahramanmaraş’ta yapılacak olan 100 bin Talep Örgütlenmesi Projesi kapsamındaki sosyal konutlar için başvurular bugün başlarken, 15 Ocak 2020’ye kadar devam edecek.

TOKİ HANGİ İL VE İLÇELERDE KAÇ KONUT YAPACAK? TAM LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ

Kahramanmaraş'ta çöp konteynerinde bulduğu altını polise teslim etti Kahramanmaraş'ta çöp konteynerinde bulduğu altını polise teslim etti

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
1. T.C. vatandaşı olması,
2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).
4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.
8. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. ( Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları hariç)

(Kaynak: Kanal Maraş)