Saniyeler önce uyardı: Google'ın deprem uyarı sistemi hayat kurtardı

Filipinler'deki depremden önce Google'ın deprem erken uyarı sistemi, vatandaşlara erken uyarı sistemi ile haber vererek hayatlarını kurtardı.

Saniyeler önce uyardı: Google'ın deprem uyarı sistemi hayat kurtardı

Shift Delete’te yer alan habere göre, Android kullanıcılarına sunduğu, insan hayatına doğrudan nüks eden özelliklerini artıran Google işletim sistemi için geliştirdiği deprem uyarı sistemini sınırlı sayıda ülkede erişime açmıştı.

İlk etapta risk oranının çok yüksek olduğu bölgeleri tercih eden şirket, sistemin kullanıldığı konum sayısını kademeli olarak artıracağını ve en nihayetinde tüm dünyada kullanıma sunacağını duyurdu.

Geçtiğimiz Ağustos’ta duyurulan deprem uyarı sistemi, bu yılın Nisan ayında Yunanistan ve Yeni Zelanda’da deneme sürecine girmişti. Haziran ayında ise Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Filipinler, Türkmenistan ve Özbekistan’a kadar genişletildi. O tarihten bu yana deprem uyarıları ilk kez işe yaradı.

UYARI SİSTEMİ GERÇEKTEN İŞE YARADI
ABD Jeolojik Araştırma Kurumu’nun verilerine göre, 23 Temmuz’da sabahın erken saatlerinde Filipinler’in Tingloy kentinde 6.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yaklaşık bir dakika sürdüğü belirtilen sarsıntının insanları uykudan uyandıracak kadar büyük olduğu ifade edilirken, bazı kullanıcıların akıllı telefonlarına önceden uyarı düştüğü öğrenildi.

Depremi yaşayan kullanıcılar sosyal medya üzerinden o anın saniyeler öncesinde yaşadıklarını anlattılar. Android işletim sistemli akıllı telefonlarına gelen “tahmini 5.5 büyüklüğünde deprem” bildiriminden saniyeler sonra gerçekten depremle karşılaşan vatandaşlar, uyarı sisteminin gerçekten de işe yaradığına dair olumlu geri dönüşlerde bulundular.

DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR
Google’ın kurduğu altyapı, akıllı telefonlardaki ivmeölçerlerle birleştiğinde ortaya basit ama etkili bir sismograf mekanizması çıkıyor. Deprem uyarı sistemi ilk etapta yıkım etkisi düşük P dalgasını algılamaya çalışıyor. Ardından cihazın bulunduğu konumun posta kodu ve sokak adresini içermeksizin şehir bilgisini Google’ın sunucularına gönderiyor. Akabinde sistem gelen bilgileri kendi içinde doğrulamaya çalışıyor. Yıkım etkisi daha yüksek olan S dalgası devreye girmeden evvel kullanıcının telefonuna uyarı gönderiyor.
Google’ın “dünyanın en büyük deprem ağı” kurma amacı taşıyan sistem Android telefonlarda açık geliyor. Ancak görmek istemiyorsanız Ayarlar > Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarıları bölümünden ilgili seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz. Kapattığınızda bölgenizdeki olası bir depreme karşı önceden bilgilendirilme ihtimaliniz maalesef kalmayacak. Bu nedenle açık tutmanızda fayda var.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.