Dünya'yı tehtit eden WannaCry vürüsünün ardında bakın hangi ülke var

Flashpoint adında güvenlik şirketi yaptığı araştırmalar sonucunda WannaCry vürüsünün ardında çin olduğu belirlendi.

Dünya'yı tehtit eden WannaCry vürüsünün ardında bakın hangi ülke var

Bu ay başında yüzlerce ülkeyi ve yüz binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry adlı fidye yazılımının ardında Çinlilerin olduğu düşünülüyor.

Flashpoint'in incelemesi, 28 dilde fidye notu olduğunu ortaya çıkardı. Şirketin raporunda, Çince notların tarzı ve akıcılığının yanı sıra, diğer dildeki mesajlardan uzun oluşunun, yazarın Çinli olduğu konusundaki düşünceleri güçlendirdiğine yer verildi.

İngilizce notlar bir makine çevirisine göre daha akıcı bulunurken, dilbilgisi hatalarının sayısının "zaman azlığına" ya da kişilerin "ana dili olmayışına ve muhtemelen kötü bir İngilizce eğitimi almalarına" bağlandı.

Diğer dillerdeki fidye notlarının İngilizce'den Google Translate ile tercüme edildiği belirtilirken, daha önce Google güvenlik araştırmacısı Neel Mahta'nın analizi, hacker'ların Kuzey Koreli olma ihtimallerinin ağır bastığını gösteriyordu.

Mehta, WannaCry'ın eski sürümlerinden birisindeki kodun Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı olduğu bilinen Lazarus Group adlı hacker grubuna ait olduğuu keşfetmişti.

Lazarus'un Kuzey Kore'yle bağları bilinse de, Çin'de bir ayakları olmadığı düşünülüyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.