Direksiyon başında uyuklayan sürücüleri uyandıracak sistem!

Yozgat'ta, ortaokul öğrencisi Ali Şamil Akgül (11), sürücülerin direksiyon başında uyuklama ihtimaline karşı sensörlü nabız ölçer ve uyarı sistemi geliştirdi. Direksiyona yerleştirilen sistem sayesinde nabzı düşerek uyuklamaya başlayan sürücülerin ses ve ışıkla uyarılıp, olası kazaların önlenmesi hedefleniyor.

Direksiyon başında uyuklayan sürücüleri uyandıracak sistem!
banner150

Kayseri'de, 'TÜBİTAK 13'üncü Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması' düzenlendi. Cuma günü sonuçlanacak yarışmaya fizik dalında katılan Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi Ortaokulu öğrencisi Ali Şamil Akgül'ün yaptığı çalışma dikkat çekti.

Televizyonda izlediği ölümlü trafik kazalarından etkilenen Akgül, proje danışman öğretmeni Figen Kasap ile 'Nabzını direksiyonda, hayatını güvende tut' projesini geliştirdi. Akgül'ün öğretmeniyle geliştirdiği sensörlü nabız ölçer ve uyarı sistemi, yarışmada ilgi çekti. Direksiyona yerleştirilen sistem, direksiyon başında nabzı düşerek uyuklayan sürücüleri ses ve ışıkla uyarıyor. Sistemle olası kazaların önlenmesi hedefleniyor.

'UYKU SEBEPLİ KAZALARIN AZALTILMASI SAĞLANACAK'

Ali Şamil Akgül, projesiyle nabzın ölçülebildiğini belirterek, "Projeyi yapmaktaki amacımız; araba sürerken, direksiyon başında nabzı düşerek uyuyan kişilerin tespit edilip, anında ses ve ışıkla uyarılması ve sürücünün uyumasının engellenmesidir. Bunun için direksiyona yerleştirdiğimiz sensörlü nabız ölçer ve uyarı sistemi sayesinde araba kullanan sürücünün uyumasını engelleyerek, uyku sebepli kazaların azaltılmasını sağlayacak" diye konuştu.

'NABZI DÜŞÜNCE DEVREYE GİRİYOR'

Sistemin direksiyona yerleştirildiğini dile getiren Ali Şamil Akgül, "Ortalama insan nabzı değerlerini tespit ettik. Bilgisayar sistemi üzerinden bir uyarı sistemi kodladık. Hazırladığımız uyarı sistemi araç ilk çalıştığında araba sürücüsünün nabzını ölçemeye başlıyor ve nabzı düşünce uyarı sistemimiz devreye girerek, sürücünün ani refleks vermeyeceği bir tonda ses çıkarıyor. Bu sayede sürücünün direksiyon başında uykuya dalması engelleniyor" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu Şehrin Insanı
Bu Şehrin Insanı - 1 yıl Önce

Şu konular da gündeme gelirse çok güzel olur
1- YOLLAR (Ekinözü-Ilıca- Kahramanmaraş yolu, Kadirli –Andırın –Göksun yolu, )
2- İSTİHDAM ( ilçelerimize küçük ,orta ölçekli fabrikalar kurularak yatırımlar yapılarak insanlara iş imkanı sağlanması)
3- TARIM VE HAYVANCILIK ( bu sektörün sorunları çözülürse şehrimiz ekonomik olarak çok daha canlı hale gelecektir)
4- TURİZM ( sadece Yedikuyuları ön plana çıkarmak yerine ilçelerdeki turizm alanlarının da gerekli tanıtımının yapılması )
5- EĞİTİM ( Şehrimizin eğitim sorunları çözülmelidir)
6- BÜYÜKŞEHİR ( Merkezden ilçelere ilçelerden merkeze günde en az iki defa belediye otobüs seferi olmaldır.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.