Çok kritik uyarı! ''Wi-Fi şifrelerini paylaşmayın''

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, internet abonelerinin kablosuz bağlantı olan Wi-Fi şifrelerini herkesle paylaşmaması gerektiğini, aksi halde bu Wi-Fi adresi üzerinden suça sebep olan tüm işlem ve paylaşımlarda şifreyi paylaşan internet abonesinin de sorumlu olduğunu bildirdi.

Çok kritik uyarı! ''Wi-Fi şifrelerini paylaşmayın''
banner150

Açıklamalarda bulunan Önal, Yargıtay’ın sosyal medya  hesabı üzerinden hakaret içerikli paylaşımda bulunan kişilerle birlikte, bilgisayarın internete bağlandığı hat sahibinin de manevi tazminat ödemesi  gerektiğine hükmetmesine dikkati çekerek, bazı uyarılarda bulundu.

İnternet abonelerinin dijital ortama bağlanırken çıkış yaptıkları IP  adreslerinin kullanıcıların dijital kimlikleri olduğunu belirten Önal, abonelerin  şifrelerini başkalarıyla paylaşmasıyla, internetteki kimliklerini de paylaşmış olduklarını söyledi. Önal, bu şifre ile internete giriş yapan herkesin aslında asıl internet abonesinin kimliği ile internete bağlanmış olduğunu ifade etti.

Önal, bu nedenle internette olumsuz paylaşımlarda ya da eylemlerde  bulunan kişilerin, aslında masum olan ama internet şifresini paylaşan kişileri de suçlu konuma düşürebileceğine dikkati çekti.

''İnternet servis sağlayıcılarına da kullanıcılara da büyük görevler  düşmektedir''

İnternetin sağladığı özgürlüğün ‘sınırsız ve sorumsuz’ bir dünya  yaratma amacına hizmet edemeyeceğini belirten Ümit Önal, ''Kullanıcıların internet  üzerindeki kimlikleri İP adresleridir. İnternet aboneleri kablosuz bağlantı olan  Wi-Fi ile internete eriştiklerinde de bu IP adresleri üzerinden dijital ortamda  var olmaktadırlar. Dolayısıyla ev ya da iş yerlerinde internet aboneliği bulunan  kullanıcılar, şifrelerini herkesle paylaştıklarında dijital kimliklerini de  bilinçli olarak paylaşmış sayılmaktadırlar. Bu adres üzerinden yapılan ve suç  unsuru sayılan tüm eylemlerden, hakaret ya da suç içerikli sosyal medya  paylaşımlarından internet abonesi olan ve Wi-Fi şifresini paylaşan kullanıcılar  da sorumludur. Alınan karar da bunun en somut örneğidir.'' diye konuştu.

İnternet servis sağlayıcısı fark etmeksizin, kullanıcıların,  şifrelerini paylaşmaması gerektiğini ifade eden Önal, şöyle devam etti:

''İnternet abonelikleri, aboneliği yapan kullanıcılar içindir. Bu  nedenle WiFi şifresinin, yaşam alanlarında, apartmanlarda, komşular arasında yani  birden fazla kullanıcıyla paylaşılması sakıncalı durumlara neden olabilmektedir. Özellikle kablosuz internet bağlantılarında paylaşımcı olunmamalıdır. Bu konuda  internet servis sağlayıcılarına da kullanıcılara da büyük görevler düşmektedir.  Alınan karar da internette suç işlenmesinde, WiFi şifresini paylaşan kişinin de  sorumlu olacağını gösterdi. Çünkü işlenen suçlarda servis sağlayıcısından çıkış  yapılan ip adresi şifreyi veren kişi üzerinedir. Bu durumda şifreyi paylaşan kişi  ya da kişiler şüpheli duruma gelecektir.''

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.