Bu haber Windows kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor

Windows 7 ve 8 kullanıcıları dikkat! kullandığınız Windows uygulamasında çok ciddi bir sistem açığı bulundu. Web sayfasından gelen açık, sisteminizin tamamen çökmesine neden olabilir.

Bu haber Windows kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor

Ars Technica isimli güvenlik firmasına göre $MFT adıyla bilgisayara yüklenilmek istenen bir görsel işletim sisteminizin çökmesine neden oluyor. Özellikle Windows'un NTFS dosya sistemini doğrudan etkileyen bu açık sayesinde sisteme zararlı yazılım girince bilgisayar kilitleniyor ve sistemin yeniden başlatılması isteniyor. Yeniden başlatılan bilgisayar, tüm uygulama ve dosyalara erişemediğinden mavi ekran hatası vererek tamamen kullanılamaz hale geliyor. 

Açık, Windows 7 üzerinde çalışan Internet Explorer'da test edilid. Açılan bir web sayfasında "c: $ MFT  123" adlı dosya kullanıldı. Daha sonrasında sistem yeniden başlatılmaya zorlandı ve test sonucunda ise sistem tamamen çöktü. 

Şimdilik Windows 10 kullanıcılarını etkilemeyen açık, Windows 95 ve Windows 98'deki bir açığa benziyor. Bu sistemlerde "c:concon" dizini açılmaya çalışıldığında sistem çakılıyor.

Geçtiğimiz günlerde tespit edilen açık Microsoft'a bildirildi. Problem için bir çözüm yayınlanıp yayınlanmayacağı belli değil.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2017, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.