Bomba iddia! Suudiler, kullanıcıları gözetlemek için Twitter çalışanlarını gizlice işe almış

Suudi Arabistan hükümetinin, muhaliflerin kişisel hesap bilgilerini edinmek için iki Twitter çalışanını gizlice işe aldığı söylenildi.

Bomba iddia! Suudiler, kullanıcıları gözetlemek için Twitter çalışanlarını gizlice işe almış
banner150

ABD basınında yer alan haberlere göre, San Francisco'daki ABD Bölge Mahkemesi'nde açılan davanın dilekçesinde, Suudi yetkililerin, binlerce Twitter  kullanıcısının özel verilerine erişim sağlamak amacıyla sosyal medya devi  çalışanlarını koordineli şekilde işe alma çabaları ayrıntılı şekilde yer aldı.

2015'ten beri 6 binden fazla Twitter kullanıcısının hesabına girildi

Soruşturmayı yürüten savcılar, 2015'ten beri 6 binden fazla Twitter kullanıcısının hesabına girildiğini, bunlardan en az 33'ü hakkında Suudi Arabistan kolluk kuvvetleri tarafından daha önceden Twitter şirketine acil ifşa talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Hedeflenen hesaplar arasında, 1 milyondan fazla takipçisi bulunan  popüler gazetecilerin ve hükümet muhaliflerinin de bulunduğu kaydedildi

Mahkemeye sunulan dilekçede ayrıca şirketteki görevleri Twitter  kullanıcılarının özel bilgilerine erişimi gerektirmeyen Twitter çalışanlarının,  pahalı saatler ve gizli banka hesaplarına aktarılan 10 binlerce dolar ile ödüllendirildiği bilgisi paylaşıldı.
 
Olayın açığa çıkmasının ardından işlerine son verilen ve Suudi  hükümeti adına çalışan iki Twitter çalışanından birinin, ertesi gün ailesi ile  birlikte Suudi Arabistan'a uçup bir daha ABD'ye dönmediği, diğerinin ise açılan dava çerçevesinde hakim karşısına çıkmasının beklendiği aktarıldı.
AA

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.