Apple'ı geride bırak, listeleri altüst etti! Birinciyi değiştiremedi

Xiaomi, küresel akıllı telefon satışlarında Apple'ı geride bırakırken, birincilik yine Samsung'un oldu.

Apple'ı geride bırak, listeleri altüst etti! Birinciyi değiştiremedi

Medya Radar'ın aktardığı habere göre, Analiz firması Canalys'in yayımladığı 2021 ikinci çeyrek rakamlarına göre Xiaomi, küresel akıllı telefon sevkiyatlarında Çinli şirket Xiaomi, Apple'ı geçerek 2. sıraya oturdu. Birincilik ise Güney Kore merkezli Samsung'un oldu.

Son dönemlerde odağını fiyat/performans cihazlardan amiral gemisi modellerine kaydıran Xiaomi, çeyreklik dönemde yıllık bazda yüzde 83 gibi bir büyüme sergiledi. Bu büyümeyle Apple'ın önüne geçen şirket, mevcut durumda küresel akıllı telefon pazarının yüzde 17'sini elinde tutuyor.

Yaşanan bu artış, Xiaomi'yi küresel pazarda Samsung'un hemen arkasında 2. sıraya koydu. Yıllık bazda yüzde 15 büyüme kaydeden Samsung ise toplam pazarın yüzde 19'una hâkim durumda. Bu noktada Koreli üretici, pazardaki yerini yıllardır korusa da rakipleri her geçen gün güç kazanıyor.

Xiaomi'nin hemen altında, üçüncü sıradaysa Apple yer alıyor. Pazarın artık demirbaşı haline gelen şirket, yıllık bazda yalnızca yüzde 1 oranında artış gösterse de küresel pazarın yüzde 14'üne sahip. Apple'ı ise her ikisi de yüzde 10'luk pazar payına sahip olan Çinli şirketler OPPO ve Vivo takip ediyor.

Canalys'e göre agresif fiyatlandırma, Xiaomi'nin başarında büyük önem teşkil ediyor. Özellikler Samsung ve Apple'ın yüksek fiyatlı ürünleri göz önünde tutulduğunda Xiaomi, birçok ülke ve bölgede pazarın en önemli oyuncularından biri haline gelmiş durumda. 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.