Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalarak Kilis'e yerleştirilen sığınmacılar Telegram uygulamasında oluşturdukları 30 bin kişilik grupla büyük tehlike oluşturuyor. 

Türklerle yaşanan her gerginlikte grup üzerinden haberleşen yüzlerce Suriyeli, adeta  meydan okuyor. 

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Vedat Yenerer ve İstanbul İl Kurucu Yöneticilerinden Ahmet Erdemli Kilis'te halkın nabzını tuttu.

VATANDAŞ DEĞİLLER AMA SEÇİLME HAKLARI VAR

Kilis'te yaşananları Yenerer ve Erdemli'ye anlatan vatandaş, bazı caddelerde esnafın neredeyse yüzde 100 oranla Suriyeli olduğunu ve yol açabilecek tehlikeleri şöyle anlattı:

"Burası Murtaza caddesi. Buraya Suriyeliler hakim durumda. Esnafın yüzde 60'ı Suriyeli. Burada Ahmet Rasim Caddesi'nde yüzde 90'ı Suriyeli esnaftan oluşuyor. Bunlar esnaf odasına kayıt yaptırdıkları zaman seçme ve seçilme hakkı doğuyor. Asıl tehlike burada zaten. Esnaf odaları başkanı olabiliyorlar. Vatandaş değiller, sığınmacı statüsündeler ama odalarda seçilme hakları var. Kilis halkı da böyle düşünüyor. 100 kişiye sorun bir kişi bile memnun değil. Biz burada ırkçılık yapmıyoruz. Bunları öldürelim demiyoruz. Tampon bölge oluşturalım, güvenli bir şekilde memleketlerine gönderelim diyoruz. 

30 BİN KİŞİLİK TEHLİKE

Bunların WhatsApp ve Telegram grupları var. Bunların bu tarz gruplarda 30-35 bin kişi olduğu söyleniyor. Allah korusun böyle birşey olduğunda 5 dakika sürmüyor toplanmaları."

(Kaynak: Yeni Çağ)