Eurostat raporuna göre, Türkiye'nin elektrik enflasyonu Avrupa'da ikinci sırada yer alıyor. Türkiye'de elektrik enflasyonu geçen yıl %100'e yakındı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgâli sonrası enerji fiyatları tırmanışa geçti. Batı dünyasının yaptırımları sonucunda Avrupa’da elektrik ve doğal gaz fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

Türkiye ise 2022 yılınına, elektrik ve doğal gaza gelen yüzde 127 zamla girdi. Türkiye, Ocak 2022 itibariyle Avrupa’da elektrik fiyatlarının son bir yılda en fazla arttığı ikinci ülke oldu. Türkiye’de elektrik fiyatları bir senede ne kadar değişti? Avrupa’da elektrik fiyatları ne durumda?

TÜRKİYE, ELEKTRİK ENFLASYONUNDA ZİRVEYE OYNUYOR
Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 2022 Ocak ayı yıllık elektrik enflasyonu verilerini açıkladı. Enflasyon verisi; elektrik fiyatlarının 2021 Ocak ayından 2022 Ocak ayını kapsayan son 1 yıldaki fiyat değişimini gösteriyor. Avrupa Birliği’nde (AB) son bir senedeki enerji enflasyonu yüzde 24.

Hollanda yüzde 111 ile bir senede elektrik fiyatlarının en fazla arttığı ülke oldu. Türkiye’de Ocak 2021’den Ocak 2022’ye arasında elektrik yüzde 96 zamlandı. Belçika ise yüzde 71 elektrik enflasyonu ile üçüncü sırada.

Bakan Bilgin: "Refah seviyesine bakın, Türkiye değişiyor" Bakan Bilgin: "Refah seviyesine bakın, Türkiye değişiyor"

TÜRKİYE’NİN KOMŞULARINDA ELEKTRİK ZAMLARI
Türkiye’nin komşusu Yunanistan’da elektrik fiyatları Ocak 2021-2022 arasında yüzde 57 zamlandı. Güney Kıbrıs’ın elektrik enflasyonu yüzde 26. Bulgaristan ise yüzde 4’lük elektrik enflasyon oranına sahip.

LETONYA’DA ELEKTRİK UCUZLADI
Letonya’da 2021-2022 Ocak arasında elektrik fiyatları yüzde 18 ucuzladı. Elektrik fiyatları Lüksemburg’da yüzde 3 ve Romanya’da yüzde 2 ucuzlarken Malta ve Macaristan’da değişiklik göstermedi.