Devlet tarafından öğrencilere verilen KYK kredilerinin geri ödemelerinde ÜFE oranlarında yaşanan fahiş yükselişler ile birlikte ödeme rakamlarında yaşanan yükseliş tepkiye neden olmuştu.

Öğrenciyken alınan KYK kredi ödemelerinde ÜFE farkı nedeniyle yaşanan artış tepkilere neden olmuştu… Tepki sonucu iktidar ise düzenleme kararı aldı… Düzenleme açıklaması sözde kaldı, belirsizlik devam ediyor…

Üniversite okurken öğrencilerin geçim derdine karşı devletten aldığı KYK kredilerinin ödemeleri yaz aylarının başında ülke gündemine damga vurmuş, ardından ise iktidar kanadında ödemelerden faizlerin ve enflasyon farkının silinerek sadece ana paranın alınması yönünde bir karar alınmasına neden olmuştu. Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan düzenleme ile ilgili somut bir adımın atılmaması ödemeleri gelen öğrenciler arasında tepkiye neden oldu.

Peynir fiyatı ayda %18 arttı! 378 bin inek kesildi Peynir fiyatı ayda %18 arttı! 378 bin inek kesildi

FAİZ İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

KYK ödemelerinde alınan kredi tutarlarının üzerine Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) farkı da ekleniyor. Bu durum ise yaz aylarının başında yaşanan yükseliş ile 3 kat artışlara sebep olurken mezun öğrencilerin tepkisine neden olmuştu. Tepkilere karşı düzenleme kararı alan iktidar, düzenlemeyi söz olarak ortaya atsa da ardından hiçbir somut adım atmadı. Düzenlemeyi beklediği için ödeme yapmayan borçlu gençlerin ödemelerine faiz ücretleri eklenmeye devam ederken, birçok gence de haciz tebligatları ulaşmaya devam ediyor. Vergi dairelerine giden borçlu öğrencilere ise borçların ödenmemesi telkini yapılırken, KYK borçlular ödeme yapılmayan her ay faizin işlemeye devam ettiğine dikkat çekti.

E-DEVLET’TEN VERİ ALINAMIYOR

İktidar tarafından duyurulan düzenlemenin devreye girmesi için TBMM’nin açılması beklenirken, öğrenciler borçlara eklenen faiz rakamları ve bazı öğrencilerin evlerine ulaştırılan haciz tebligatları tedirginliğe neden oldu. Duyurunun ardından E-devlet üzerinden borç kısmını kontrol eden öğrencilerin önüne, ‘Yapılan teknik bir çalışma nedeni ile hizmet sunulamamaktadır’ yazısı çıkarken, diğer taraftan durdurulması gereken işlemler ise devam ediyor. KYK borçlusu gençler, bugün açılacak Meclis’ten en kısa sürede düzenlemenin geçerek gençlerin tedirginliğini giderecek adımların atılması için çağrıda bulunuyor.

EN AZINDAN İŞLEMLER DURDURULMALIYDI

KYK borçlu gençler, en azından duyurunun yapıldığı günden itibaren, faizlerin işlenmesinin ve haciz işlemlerinin durdurulmasının gençleri rahat bir nefes almasını sağlayacağına dikkat çekerken, düzenlemeye ilişkin olarak sessizlik yerine somut adımların atılması gerektiğini vurguladı.