Avrupa Birliği, geçtiğimiz günlerde Dijital Hizmetler Yasası’nı (DSA) kabul etmişti. Türkiye'de de Haziran ayında TBMM'ye sunulacağı açıklandı. Bilgi dezenformasyonunu engellemeyi amaçlayan bu uygulama AB’nin yasasının kriterlerine göre yeniden güncellenecek.

WebTekno'nun aktardığı habere göre; Sosyal medya düzenlemesi olarak bilinen kanun teklifinin önümüzdeki haziran ayında TBMM’ye sunulabileceği kaydedildi.

AK Partili üst düzey bir yetkili, "Yasanın içeriği; gerçek hayatta yasa dışı olan şeyin internet ortamında da yasa dışı olması gerektiği ilkesini esas alıyor” ifadesi kullanılarak Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası’na benzer bir yasa ile karşılaşabileceğimizi aktardı.

Açıklamalara göre AK Parti’nin uzun bir süredir üzerinde çalıştığı bu düzenleme, AB’nin yasasının kriterlerine göre yeniden güncellenecek ve haziran ayında meclise sunulacak. Ayrıca düzenlemenin internet haber sitelerini de içereceği belirtiliyor. Haberlere göre Basın İlan Kurumu internet medyasına ilan verebilecek, bu mecralarda çalışanlar basın kartına sahip olabilecek.

GetContact geliştiricisinden 'hacklenme' açıklaması: Bizi tehdit ediyorlar GetContact geliştiricisinden 'hacklenme' açıklaması: Bizi tehdit ediyorlar

Son olarak reşit olmayanların internet ortamlarında korunmasını amaçlayacaklarını belirten Ünal, açıklamalarında daha önce diğer yetkililer tarafından da dile getirilen dezenformasyon konusuna da değinerek şunları söyledi: “Dijital platformlarda dezenformasyon önlenecek ve platformların algoritmalarının şeffaflığı artırılacak.”

YASADA NE GİBİ MADDELER OLABİLİR?

Kısacası uzun süredir tartışılan düzenlemenin yakın zamanda meclise sunulması bekleniyor. Düzenleme hakkında şu an için pek fazla detay bulunmasa da AB’nin yasaları ve gelen açıklamalar ele alındığında dezenformasyon konusuna odaklanması beklenen yeni sosyal medya kanununda şu tarz maddelerin yer alabileceği söylenebilir;

  • Platformların algoritmalarının nasıl çalıştığı konusunda şeffaflık istenmesi
  • Yanlış bilgilendirme (dezenformasyon) içeren içeriklerin önüne geçmek için stratejilerin belirlenmesi ve hapis cezasına varan yaptırımlar
  • Platformların personel bulundurması, ihlallerde ceza ödemesi gerekmesi
  • Platformların yasa dışı içerikler ve zararlı içerikler ile ilgili sorumluluklarının artırılması
  • ‘Sosyal Medya Başkanlığı’ kurulması, troll hesapların deşifre edilmesi
  • İnternet medyası için altyapı oluşturulması