Sosyal medya düzenlemesinde taslak metin hazır. Fakat AK Parti kurmaylarının, sosyal medyada dezenformasyon yapanlara hapis cezası öngören maddeye, mevcut kanunun yeterli olduğu gerekçesiyle itiraz ettiği öğrenildi.

Kriz büyüyor! AK Parti'den istifa ettiler CHP'ye geçtiler Kriz büyüyor! AK Parti'den istifa ettiler CHP'ye geçtiler

Sosyal medyada yeni düzenlemeleri içeren ve "yalan haberlerin yayılmasının önüne geçilmesinin hedeflendiği" söylenilen dezenformasyon yasası' üzerinde çalışmalarda sona gelindi.

Elde edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz pazartesi günü yapılan MYK toplantısında AK Parti kurmayları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, Dezenformasyon Kanunu’nun taslak metninin tamamlandığını, bundan sonraki süreçte Meclis’te yapılacak toplantılarda düzenlemeye son şeklinin verileceğini söyledi.

Türkiye Gazetesi'nden Ebru Karatosun'un aktardığı habere göre; toplantıda, bazı AK Parti kurmaylarının, sosyal medyada dezenformasyon yapanlara hapis cezası öngören maddeye, mevcut kanunun yeterli olduğu gerekçesiyle itiraz ettiği öğrenildi. Bu çerçevede bazı maddelerin alternatifli olarak taslakta yer aldığı belirtildi. Taslak metinle ilgili çalışmaların tamamlanmasının ardından Erdoğan’a bir sunum yapılacak. Düzenlemenin kısa bir süre içerisinde Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor.

Diğer yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle önceki gün iftarda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taslak metni MHP lideri Bahçeli ile paylaştığı kaydedildi.

Söz konusu düzenleme üç ana başlıktan oluşuyor. İlk olarak sosyal medya platformlarına yeni sorumluluklar getiriliyor. İkinci olarak, yalan haberin yayılmasının önüne geçilecek adımlar atılacak. Üçüncü olarak da düzenleme ile internet medyasının kanuni altyapısı oluşturulacak. Böylelikle Basın İlan Kurumundan ilan almaları sağlanacak. Çalışanlar da Basın Kanunu’na tabi olacak.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi)