Şili'nin kıyı kenti Arica'da korku dolu anlar yaşandı. Balıkçının olta küreğinin yaklaşık 5 metre uzunluğunda olması buradaki insanları paniğe sevk ediyor. Kürek balığın ele geçirilmesi depremin habercisi olarak yorumlanır.

Şili açıklarında 4,8 metrelik kürek balığı yakalayan balıkçılar, kamuoyunda endişe ve paniğe neden oldu. Sosyal medyada paylaşılan video ve resimlerde kürek balığının ağırlığı ve boyutu nedeniyle vinçle vurulduğu görülüyor. Sosyal medya platformunda yayınlanan görüntülerde halkın merakla izlediği görülüyor.

Uçakta öldüren panik! Korkudan paraşütsüz atlayınca hayatını kaybetti Uçakta öldüren panik! Korkudan paraşütsüz atlayınca hayatını kaybetti

Halk, sosyal medyada balığın şanssız olduğu, tsunami ve depremlerin habercisi olduğu konusunda uyardı. Sosyal medya kullanıcısı, "Bu çok korkutucu bir balık. Genellikle okyanusun derinliklerinde yaşarlar ve bir deprem belirtisi olarak yüzeye çıkarlar" dedi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları da depremi tetikleyecek tektonik hareketlerden dolayı balıkların yüzeye doğru kaçtığını söyledi. Bilim insanları henüz bu iddiayı doğrulamazken, yerel yetkililer yine de vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi.

Bazen 11 metreye kadar uzayabilen kürek balıkları genelde derin sularda yaşar ve hastalandığında, ölmeye yakın olduğunda ya da çiftleştiği zamanlarda yüzeye yaklaşır.