Daha önceden 2 bin 50 Tl civarında olan kiralar bugün 8 bin liraya kadar dayanırken, kriz sebebiyle ev sahibi-kiracı davaları gün geçtikce çoğalıyor.

Gün geçmiyor ki zam haberi duymayalım. Ancak ülkede gün aşırı gelen zamlar vatandaşın belini bükerken evsiz kalma tehlikesi de neredeyse baş gösterdi.

Öğrenci ve veli milyonları ilgilendiriyor! O ücretler iade ediliyor! 2.160 lira... Öğrenci ve veli milyonları ilgilendiriyor! O ücretler iade ediliyor! 2.160 lira...

Uzmanlar, artan yaşam maliyetleri ve fahiş kira bedelleri nedeniyle kirada oturan vatandaşların kirasını ödeyemez duruma geldiğini dile getirdi.

Kiracılar ev sahipleri ile mahkemelik olurken, icra ve tahliye dosyalarında patlama yaşanıyor.

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, fahiş fiyatlara ev kiralayanların ikinci üçüncü aydan itibaren kirayı ödeyemez duruma geldiğini vurguladı.

Aşa, “Gerçekten bu kiralar ödenecek gibi değil. Çok sayıda icra tahliye davası var.” diye konuştu.

“Bu sorunu yaşayanların sayısında önümüzdeki günlerde büyük artış yaşanacak. Yakında göreceksiniz, mahkemelerde bu davalardan geçilmeyecek.” diyen Aşa, şu ifadeleri kullandı:

“Kiralar tavan noktasını gördü diye düşünüyorum. Vatandaşın alım gücü eriyor. Bugün bir işçinin 5-6-7-8 bin TL kira ödemesi mümkün değil. Kiracı, işçi, memur çalışan öğrenci, nasıl bu kiraları ödesinler? Artık ev sahipleri günlük fiyat değiştiriyor. Özellikle satılık evlerde tapuda noterden dönen ev sahibi sayısı çok artıyor. Günlük anlık fiyat artırıyorlar. Her taraftan sıkıntılı bir piyasa var.”