Karbon nanotüp ultra kapasitörler

Nawa Technologies araştırmaları, lityum iyon piller gibi yüksek kapasiteye sahip ve ekstra hızlı şarj imkanı sunan ultra kapasitörler geliştirdi. Bu ultra kapasitörler, benzersiz verimlilik özelliğinin yanı sıra ağırlıktan da tasarruf edilmesini sağlıyor. Yeni tip kapasitörlerin, sıradan pillerle karşılaştırıldığında 1000 kata kadar daha hızlı şarj imkanı sunduğu belirtiliyor.

iOS 12 batarya performansı ile şov yapacak! iOS 12 batarya performansı ile şov yapacak!

WWDC '18'de tanıtılan iOS 12 ile ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor. İşletim sistemiyle ilgili en çok merak edilen bir konu daha cevap buldu. iOS 12 batarya performansı nasıl?

Kimyasal tepkime gerçekleşmediği için sadece proton ve elektronların fiziksel olarak ayrılması, pilin ısınmasına veya şişmesine neden olmuyor. Ayrıca 1 milyona kadar olağanüstü bir şarj döngüsü sağlıyor.

Sadece karbon ve alüminyum kullanılan kapasitörler, doğal ve sürdürülebilir kaynakların kullanılması ile önemli avantajlar sunuyor. Kapasitörün gerek malzeme sağlamlığı, gerek şarj avantajları ile bir elektrikli aracın bataryasının sadece saniyeler içerisinde dolması mümkün hale geliyor.

Nawa Technologies yöneticisi Grape, rejeneratif frenleme sistemlerinde enerjinin yüzde 80 gibi çok büyük bir kısmının ısı olarak kaybedildiğini, yüzde 20’lik kısmının bataryalarda kullanılabildiğini belitti. Ancak ultra kapasitörlerin, benzersiz şarj özelliği sayesinde rejeneratif frenlemede yüzde 90 oranında enerji dönüşümünün mümkün olduğunu söyledi.

Yeni nesil piller, nakliye alanında da önemli bir verimlilik sunacak. Örneğin; elektrikli kamyonlar daha uzun menzile sahip olabilecek. Yokuş aşağı inerken yapılan frenlerde, enerji yüzde 90 oranında dönüştürülerek, menzil artırılabilecek.

Şu anda prototip çalışmalara yoğunlaşan Nawa, 2019’un ikinci yarısında Marsilya yakınlarında tam ölçekli bir üretim hattını açmayı planlıyor.

Kaynak: ShiftDelete.net