Son anket sonuçları açıklandı. Yöneylem Araştırma tarafından yapılan Türkiye Siyaset Paneli Aralık 2021 araştırma sonuçları yayımlandı. Son ankette Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’nı geçtiği görüldü. Ankette bu pazar seçim olsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefet karşısında yüzde 61,9 oy ile kaybettiği ortaya çıkıyor.

Son anket sonuçları çarpıcı verileri ortaya koydu. Son anket sonucu açıklayan Yöneylem Araştırma şöyle açıkladı:

“Aralık ayı itibariyle Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nın 6 puan önünde ölçülmektedir. Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan önce Millet İttifakı yüzde 40,8, Cumhur İttifakı yüzde 34,8 seviyesinde ölçülmektedir.”

SON ANKET SONUÇLARI: AK PARTİ'YE ŞOK, İTTİFAK GERİYE DÜŞTÜ
Yöneylem Araştırma’nın 3-7 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği Türkiye Siyaset Paneli araştırmasına göre, ‘Seçmenlerin Milletvekilliği Seçimi Parti Tercihleri’nde AK Parti’nin yüzde 30’un altına indiği görüldü. Son anket sonucuna göre, kararsızlar ve oy kullanmayanlar dağıtılmadan AK Parti yüzde 26,9 ittifak ortağı MHP ise yüzde 4,7 olarak ölçüldü. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise AK Parti yüzde 32,3 MHP ise yüzde 6,1 çıktı.

Son ankette, CHP'nin oyu yüzde 31.5, İYİ Parti'nin ise yüzde 12,6 olarak ölçüldü. 

SON ANKET SONUCU: ERDOĞAN KÖTÜ YÖNETİYOR
Son ankette, “Kendi oy verme davranışınız bir yana sizce önümüzdeki Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa seçimleri Cumhurbaşkanı Erdoğan mı muhalefet adayı mı kazanır?” sorusu soruldu. Seçmenlerin yüzde 61,9’u muhalefetin Erdoğan karşısında seçimi kazanacağını düşündüğünü ifade etti.

Erdoğan’ın kazanacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 38,1’dir. Seçmenlerin yüzde 61’i “Türkiye kötü yönetiliyor”, yüzde 25’i “iyi yönetiliyor” demektedir. Kötü yönetim Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilendiriliyor.

ASGARİ ÜCRET AK PARTİ'NİN OY ORANINI ARTIRIR MI?
Son anket sonuçlarına asgari ücrette yansıdı. Araştırmada, “Asgari ücrete yapılan zam ve son dönemdeki ekonomik düzenlemelerin iktidarın oy oranında bir artışa yol açtığını ya da açacağını düşünüyor musunuz?” soru soruldu. Buna göre seçmenlerin yüzde 68’i AK Parti’nin oy oranında anlamlı bir artış olacağını düşünmediğini ifade ederken, yüzde 25’lik bir kesim AK Parti’nin oy oranını arttıracağını söylemiştir.