Türkiye'den art arda sert açıklamalar! S-400 tepkisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ''S-400'leri kurmayacağımız ya da kullanmayacağımız konusunda hiç kimseye bir taahhütümüz yok. Hava savunma sistemine ihtiyacımız olduğu için aldık.'' dedi.

Türkiye'den art arda sert açıklamalar! S-400 tepkisi
banner150

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, S-400 hava savunma sistemiyle ilgili, ''Her şey normal. Çalışmalarımız planlandığı şekilde devam ediyor'' ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'na katılmak üzere geldiği  Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ankara'da S-400'lerin testlerinin yapıldığı hatırlatılarak, konuya  ilişkin ABD'den gelen açıklamalarla ilgili değerlendirmesi sorulan Çavuşoğlu, ''S-400'leri kurmayacağımız ya da kullanmayacağımız konusunda hiç kimseye bir taahhütümüz yok. Hava savunma sistemine ihtiyacımız olduğu için aldık.'' diye konuştu.

İtalyanların, SAMP-T sistemini geri çekmeye başladığını söyleyen  Çavuşoğlu, ''2013'te Amerikalılar, Hollandalılar ve Almanlar, sınırımızdaki Patriot bataryalarını çekmişti. İspanyollar uzattılar. Hava savunma sistemi olarak şu anda tek bir batarya var. Biz ihtiyacımız olduğu için aldık bunu.  Kutuda tutmak için hava savunma sistemi mi alınır? Sayın Cumhurbaşkanımız, böyle  bir taahhütte bulunmadığımızı açık ve net biçimde ABD'de de söyledi, daha sonra  da söyledi. Böyle bir taahhütte de bulunmamız söz konusu değil.'' değerlendirmesinde bulundu.

ABD tarafının S-400 konusundaki teknik endişesinin araştırılması için  bir komisyon kurulmasını teklif ettiklerini anımsatan Çavuşoğlu, bu teklifin  geçerli olduğunu başından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da söylediğini  anımsattı.

NATO uzmanlarının da bu araştırmanın içinde olmasını istediklerini  dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

''Amerika iddialarında ciddiyse, konuya da bu şekilde yaklaşmak  istiyorsa, bu uzmanlardan oluşan çalışma grubuna 'evet' demesi lazım ve bunları değerlendirmesi lazım. NATO sistemlerine zarar verir mi, vermez mi? Ancak böyle  olur yoksa bir ülke böyle istedi diye karar değiştirecek ya da karar alacak bir  ülke değiliz. Bunu kendilerine de net şekilde söyledi. Hatta senatörlerle  toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız net bir şey söyledi, 'Ülkemin egemenlik  sınırlarına girmenize müsaade etmem.' dedi.''

MİLLİ SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM'de AK Parti grup toplantısı öncesinde gazetecilerin Ankara'da dün gerçekleştirilen S-400 testine ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Akar, ''Her şey normal. Bu tedarik biliyorsunuz bir süreçtir. Bu süreç çerçevesinde faaliyetler vardır. Bunlar da planlandığı şekilde icra edilmektedir. Yeni farklı bir şey yok. Çalışmalarımız planlandığı şekilde devam ediyor. Her şey planlandığı gibi, planlanan faaliyetler devam ediyor. Farklı, beklenmeyen herhangi bir şey söz konusu değil'' dedi.

AA-DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.