Meclis'te tekrar torba mesaisi

Meclisin kapanmasıyla Ekim ayına bırakılan Torba Yasa için yeni haber AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’den geldi. Canikli, 28 Ağustos'tan sonra kamuoyunda Torba Kanun Tasarısı olarak bilinen tasarıyı kanunlaştırmak için çalışacaklarını söyledi.

Meclis'te tekrar torba mesaisi
banner150

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, kamuoyunda Torba Kanun Tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarıyı Cumhurbaşkanın yemin töreni olan 28 Ağustos'tan sonra yasalaştırmayı planladıklarını söyledi.

 

Canikli, kamuoyunda torba yasaya dair yoğun bir beklenti olmasından kaynaklı tasarının yasalaşmasının 1 Ekim'den sonra başlayacak yeni yasama yılına kalmayacağını dile getirdi.

 

Tasarının önemli düzenlemeler içerdiğini belirten Canikli, "Soma'dan tutun da yapılandırmaya kadar, 40 bin öğretmen atamasından, bazı özlük, sosyal imkanlar sağlayan düzenlemelere kadar milyonlarca insanı ilgilendiriyor" diye konuştu.

 

Meclis'in çalışma takviminin henüz belirlenmediğini ifade eden Canikli, "29, 30 Ağustos mu, 1 Eylül mü olur bilmiyorum ama süreç içinde 1 Ekim'i beklemeden, 28 Ağustos ile başlayan o hafta içinde tasarıyı görüşmeyi planlıyoruz. Mükellefler yapılandırmayı bekliyor, vergi tahsilatı da gecikiyor. O da ayrı bir sıkıntı. Hem Soma ile ilgili mağduriyeti olan kardeşlerimizin bu sıkıntılarının giderilmesi, madencilerle ilgili iyileştirmelerin bir an önce devreye girmesi, yapılandırmadaki mükelleflerimizin durumunu sonuçlanması, öğretmen atamaları... Bütün bunlar için bir an önce, 28 Ağustos'tan sonra, kısa süre içinde bunu inşallah yasalaştırmayı planlıyoruz. 1 Ekim'e bırakmayacağız” dedi.


Canikli, Meclis'in yeni kurulacak hükümetin güven oylamasına yönelik takvimin netleşip netleşmediği yönündeki soruya taslak bulunduğunu, ancak sürecin, kabinenin kurulmasının Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra başladığını hatırlatarak yanıt verdi.

 

Yeni Başbakan'ın kabinesini Cumhurbaşkanı'na sunacağı tarihin önemine değinen Grup Başkanvekili Canikli sözlerini "7 günlük sürenin tamamı kullanılacak mı kullanılmayacak mı? Hükümet programı belki 3, belki 4. günde okunmak istenebilir. 8-10 seçenekli bir takvim hazırladık" diyerek sürdürdü.

 

Tek maddelik CMK ile ilgili düzenlemeyi de görüşeceklerini, ancak bütün bunların görüşme takviminin, kabinenin Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihin ve yeni kurulacak hükümetin hükümet programını hangi gün okunacağını bildirdiği tarihin bilinmesi gerektiğini ifade eden Canikli, bütün bunlardan  sonra netlik kazanacağını belirtti.

 

Canikli, torba yasa tasarısının son bölümüne gelindiğini dile getirirken, bir günlük işlerinin bulunduğunu, torba tasarının son bölümü kesintisiz başlayıp, sabah, öğlene kadar devam edip, bitirebileceklerini söyledi.

 
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.