Meclis yarın toplanıyor! Başkan Erdoğan milletvekillerine hitap edecek

TBMM Genel Kurulu, yarın bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama yılı açılışında bütün milletvekillere hitap edecek. Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusundaki yetkinin uzatılması ile BM'nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği hareket ve misyonlara katılımına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri Genel Kurulda görüşülecek.

Meclis yarın toplanıyor! Başkan Erdoğan milletvekillerine hitap edecek

TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 2. Yasama Yılı  için yarın toplanacak.  Meclisin yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla ilk tören, saat 13.00'te  TBMM Atatürk Anıtı'nda gerçekleştirilecek.  Genel Kurul, saat 14.00'de TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında  toplanacak. Yıldırım, sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ı Genel Kurula davet edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama yılı açış konuşmasını yapacak. Cezaevinden bir süre önce tahliye edilen CHP İstanbul Milletvekili  Enis Berberoğlu'nun da yarın Genel Kurulda yemin etmesi bekleniyor.

Meclisin yasama yılı açılış programı kapsamında bu yıl resepsiyon  verilmeyecek. TBMM'de 2 Ekim Salı günü, siyasi partilerin grup toplantıları  gerçekleştirilecek. Aynı gün Genel Kurulda ise gündem dışı konuşmalar ile  komisyonlara seçim işleri yapılacak.
 
TBMM Genel Kurulunda 3 Ekim Çarşamba ile 4 Ekim Perşembe günleri, Irak  ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl  daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ile BM'nin Mali ve Orta  Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği hareket ve misyonlara katılımına ilişkin  Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülecek.
 
Türkiye Kalkınma Bankasının yeniden yapılandırılmasını öngören Türkiye  Kalkınma Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi, bu hafta Plan ve Bütçe  Komisyonunda ele alınacak.Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte, Anayasa gereği  zorunlu teknik değişiklikler yapılması gereken TBMM İçtüzüğü de bu haftanın yoğun  gündem maddelerinden birisini oluşturacak.
Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın, siyasi parti grup başkanvekilleri,  TBMM başkanvekilleri ve idare amirleri  ile yaptığı toplantıda, TBMM  Başkanlığının İçtüzük konusunda gerçekleştireceği çalışmayı gruplara göndermesi,  hazırlanan teklifin beş partinin de mutabakat kalacağı şekilde ortak imzayla TBMM  Başkanlığına sunulması benimsenmişti.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.