İşsizlik ülkemizin en önemli sorunu

Ülkemizde hemen hemen her meslek grubundan milyonlarca kişi işsiz durumda olduğunu ifade eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, TBMM Genel Kurulu’na Meclis Araştırma Önergesi sundu.

İşsizlik ülkemizin en önemli sorunu
banner150

 

Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, işsizlik konusunun ülkemizin en önemli sorundan birisi haline geldiğini belirterek, ülkemizde işsiz kişi sayısının 19 ilimizin nüfusuna eşit hale geldiğini söyledi.

 

Ülkemizde hemen hemen her meslek grubundan milyonlarca kişi işsiz durumda olduğunu ifade eden MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, TBMM Genel Kurulu’na sunmuş olduğu Meclis Araştırma Önergesinde “Ülkemizde yıllarca dirsek çürüterek okul bitiren öğretmenler, mühendisler, mimarlar, avukatlar, eczacılar, gazeteciler kısacası her yaşta ve her seviyede işsizlik artmıştır. Özellikle genç nüfusta yaşanan işsizlik sorunu bugün ülkemizin adeta kanayan yarası haline gelmiştir. Genç nüfustaki işsizlik oranı ne yazık ki yüzde 20’lere dayanmıştır. İşsizlik ancak üretimle önlenir. Ülkemizin kalkınması istihdamla olur. ” dedi. 

 

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, yaşanan işsizlik konusunun ekonomik ve sosyal sorunları da birlikte getirdiğine dikkat çekerek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

“Ülkemizde neredeyse her evde en az bir kişi işsiz durumdadır. Ülkemizde ekonomik şartlar her geçen gün biraz daha ağırlaşmak ve geçim sıkıntısı artmaktadır. Hükümet işsizliğe çözüm bulamayınca, ülkemizde yaşayan yoksul sayısı da artmıştır. Yapılan son araştırmalara göre, Türkiye’deki yoksul sayısı 29 milyona yükselmiştir.  Kasım ayı araştırmalarına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1225 ve yoksulluk sınırı da 3990 lira olmuştur. Bu durumda, ülkemizde çalışan asgari ücretli kesim hem açlık hem de yoksulluk sınırı altında yaşamaya başlamıştır. İşçilerimizin, emeklilerimizin ve memurlarımızın büyük bir bölümü de ülkemizde yoksulluk sınırı altında ücret almaktadır.

 

Hatta son yıllarda hükümet politikaları nedeniyle işleri iyice bozulan küçük esnaf ve çiftçilerimiz de yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi vermektedir.Ülkemizde ücretli kesimde bütün bu sorunlar yaşanırken ülkemizdeki işsizlik oranı 3 milyon 43 bin kişi olarak 19 ilimizin toplam nüfusuna eşit hale gelmiştir.

 

Kırıkkale (274.658), Hakkari (273.041), Bingöl (365.514), Burdur (257.267), Karaman (237.939), Karabük (230.251), Kırşehir (223.498), Yalova (220.122), Erzincan (219.996), Bilecik (208.888), Sinop (204.568), Çankırı (190.909), Iğdır (190.424), Bartın (189.139), Gümüşhane (141.412), Kilis (128.586), Ardahan (102.782), Tunceli (85.428) ve Bayburt (75.620) şehirlerimizin toplam nüfusu kadar ülkemizde işsiz insanımız bulunmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hesaplaması dışındaki işsizlik rakamlarının daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. 

 

Hemen hemen her alanda ithalata yönelen hükümet, ülkemizde neredeyse üretimi ve istihdamı unutmuş durumdadır. Devlette işsiz vatandaşlarımıza iş kapısını kapatan hükümet, özel sektör kesiminde de rekabet gücünü ortadan kaldırmıştır. Durum böyle olunca, üretim ve istihdam içerisinde yer alan şirketler büyük kısmı kapanmış veya kapanma noktasına gelmiştir. Yanlış hükümet politikaları yüzünden özel sektörde de iş kapısı giderek azalmıştır. İşsiz vatandaşlarımızın üretime ve istihdama katılması konusunda mutlaka geniş çaplı bir çalışma yapılması gerekmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2015, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.