Erdoğan'dan Macron’un küstah sözlerine sert yanıt

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ''Suriye'ye operasyon yapıp dayanışma beklemesinler'' sözlerine çok sert yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni'nde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

''Marmara Üniversitemizin bu yeni külliyesi ile çok daha güçlü hale geleceğine inanıyorum. Bu üniversitemiz yanında ilkokul ortaokul lisesi ile birlikte çok daha anlamlı hale gelecektir. Bunu özellikle de tercih ettik. Bu çevrede üniversitemiz için ilkokul orta lise yok. Marmara Denizi'ne hakim noktada olması buraya çok çok farklı bir güç katacaktır.

ÜNİVERSİTE SAYISINI 76'DAN 207'YE ÇIKARDIK
Ülkemizdeki üniversite sayısını 76'dan 207'ye çıkarırken sadece skor amaçlı hareket etmedik. En köklüsünden en yenisine kadar, tüm üniversitelerimizin yüksek öğrenimden beklediğimiz işlevleri yerine getirebilecek anlayışa, donanıma, altyapıya sahip olması için de çalıştık. İstanbul'da yetersiz şartlarda hizmet veren üniversitelerimize külliyeler kazandırmak için çalışıyoruz. İlk 500-100 listelerinde ülkemizden elin parmağı kadar değil göğsümüzü kabartacak düzeyde üniversitelerin yer almasını bekliyoruz. Üniversitelerimizin başarısı ülkemizin en büyük gururu olmalıdır.

Ülkemizde yıllarca Doğu-Batı tartışması üretilmiş bunların birbirinin karşıtı olduğu söylenmiştir. Bu coğrafya inancı ile ilgili hassasiyetlerine dokunulmaması şartıyla her birikimi kucaklama kültürüne sahiptir.

"BU COĞRAFYA HER TÜRLÜ İLİME AÇIKTIR"
Milletin inancı medeniyet yolunda en büyük engel olarak görülmüştür. Halbuki bu coğrafya her türlü ilime açıktır. Başımıza gelenlerin nedeni son birkaç asırdır özgüvenin kaybetmiş kendi kültürüne karşı nobran bir zihniyetin üzerimize karabasan gibi çökmüş olması. Yeniden düşünmeye üretmeye hazır olmalıyız. Üniversitelerimizden beklentimiz medeniyet davamızı her türlü önyargıdan arınmış olarak güçlendirmeleri ve yüceltmeleridir.

ARNAVUTLUK'A 500 KONUT
Arnavutluk'a TOKİ olarak 500 konutu Türk kardeşleri olarak orada inşa etmiş olacağız. Türk kardeşleri Arnavut kardeşlerine 500 konutu orada inşa edecek.

"ÖNCE SEN KENDİ BEYİN ÖLÜMÜNÜ BİR KONTROL ETTİR"
Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanlşarın giderek arttığını görüyoruz. Son örneği NATO tartışmalarıdır. Hiç risk almayan kimi ülkeler Türkiye'nin kendi hukukunu koruma çabalarına tahammül edemiyor. Fransa Cumhurbaşkanı son açıklamaları bu hastalıklı anlayışın örneklerinden biridir. NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir diyor. Sayın Macron önce sen kendi beyin ölümünü bir kontrol ettir.''

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2019, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.