Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik döviz ve Akşener'e ittifak daveti açıklaması!

İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kıldığı Ayasofya-i Kebir Cami-i önünde namaz sonrası bir basın toplantısı düzenledi ve gündeme dair çok dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde, 86 yıl sonra ibadete açılmasının ardından kılınacak üçüncü cuma namazı için hazırlıklar sabah saatlerinde başladı. Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya Camii çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da öğle saatlerinde Kısıklı'daki evinden çıktı. Erdoğan, Ayasofya Camii'ne geldi. Erdoğan cuma namazını burada kıldı.

Namaz sonrası kendisi için Ayasofya Camii önünde kurulan kürsüye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan burada dikkat çeken anlaşmalar yaptı.

Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladıktan sonra meydanda kendisini bekleyen vatandaşlara da koronavirüs tedbirlerini hatırlatarak maske kullanımı, temizlik ve sosyal mesafe için uyarılarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasalardaki hareketliliğe ilişkin, ''105 milyar dolar rezerv var. Türkiye bir tırmanışta ancak bunu görmek istemeyenler var'' açıklamasında bulundu. Doların ve altının zamanla yerine oturacağını bunların gelip geçici olduğunu da ekledi. Erdoğan ayrıca Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiaları ve Bahçeli'nin Akşener'e yönelik 'Evine dön' çağrısını da değerlendirdi.

Erdoğan, Beyrut'taki patlamaya ilişkin sözlerle konuşmasına başladı. Erdoğan, Eski Lübnan Başbakanı Hariri zamanında da benzeri bir olayın yaşandığını hatırlatarak ''Lübnan halkının bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz'' dedi.  Lübnan halkının her bakımdan yanında olduklarını ve bunu bildirdiklerini de ekledi. 

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

Öncelikle Beyrut patlaması, failleri kimdir, henüz bu belirlenmiş değil.

Şu anda konuyla ilgili başta Lübnan Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde henüz kimdir, hangi kuruluştur, buna benzer alınmış bir bilgi yok.

Kardeş Lübnan'ın bize vereceği bilgileri takip ediyoruz. Bu çok ama çok büyük bir felaket.

Bu konuyla ilgili söylenenleri biliyorsunuz; nitrat kaynaklı olduğu söyleniyor, füze olduğu söyleniyor.

Net olarak bilgilendirme yapıldı diyemeyiz. İşi bizler de takip ediyoruz.

Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız. Felaketin boyutu çok çok büyük.

Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Bir defa, buralara baktığımız zaman, özellikle Yunanistan'ın Libya ile ilgili olarak buradaki kıyıdaş olma konusunda bir alakası var mı? Ne işi var orada? Biz Libya ile böyle bir anlaşma yaptıktan sonra, bunların hepsi bu işin üzerine atladılar. Biz şu anda Libya ile yaptığımız anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına yeniden başladık. Sözlerinde durmuyorlar.

DÖVİZ KURUNDAKİ ARTIŞ 

Dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız; başta ABD olmak üzere, corona virüs seyrinden sonra çok ciddi dalgalanmaların olduğunu görürsünüz. Dışarıdaki düşmanlar yetiyor, içeride destekleyenler var. 

2020 Kasım'ında göreve geldik. 2002'de, 236 milyar dolar olan milli gelirimiz, 2019 yılında 754 milyar dolara çıktı. 

Türkiye bir tırmanışta ancak bunu görmek istemeyenler var. Ben size belgelerle konuşuyorum. Bazı sıkıntılarımız var yok değil. 

Yine göreve geldiğimizde IMF borcumuz 23,5 milyar dolardı. Mayıs 2013'te IMF'ye olan borcumuzu sıfırladık. 

Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz, yarın bugünden daha da güçlü olacağız. 

Türkiye'de 17 yıl önce terörle verilen mücadeleyi bir düşünün. Bugün terörle mücadelede neredeyiz. Bu mücadele öyle ücretsiz yapılmıyor. 

BAHÇELİ'DEN AKŞENER'E 'EVİNE DÖN' ÇAĞRISI

Eski bir siyasetçi olarak Muharrem İnce'nin parti kurması doğal haktır. Bahçeli'nin Akşener'e daveti de yadırgadığım bir davet değildir.

VAKA ARTIŞININ ARDINDAN KISITLAMA GELECEK Mİ?

Bütün kısıtlamaların hepsi Bilim Kurulu'nun alacağı kararlara bağlı. Vaka sayısını düşürmeye çalışıyor ancak vatandaşın da bize yardımcı olması gerekiyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.