Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan anayasa mesajı: Tüm partiler olmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yeni anayasa çalışmalarına ilişkin ''Tüm partilerin sürece katılmasını tercih ederiz'' dedi.

Meclis’teki AK Parti grup toplantısında konuşan cumhurbaşkanının açıklamalarından öne çıkan kısımları şu şekilde;

* (Yeni anayasa) TBMM’yi yeni ve tarihi bir görev daha bekliyor. ‘Cumhur ittifakı’ndaki ortağımız MHP’nin de bu teklife olumlu bakmasıyla, inşallah Türkiye, tarihinde ilk defa sivil bir anayasa hazırlama ve gerçek bir özgürlük ortamında milletin takdirine sunma şansına kavuşmuştur.

* Milli iradenin gücünü yansıtacak yeni anayasamızın, cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için belirlediğimiz hedefleri taçlandıracağına inanıyorum. Türkiye 1960 ve 1980 darbesinin gölgesinde hazırlanan anayasaların yol açığı sorunların ülkemize ağır maliyetleri olmuştur.

‘Tüm kesimler kendilerini bulabilmeli’
* Anayasalar toplumun mümkünse tamamının desteğini almak mecburiyetindedir. Tüm kesimlerin kendilerini içinde bulabileceği bir formülle hazırlanmasıyla mümkün olur. Tercihimiz tüm siyasi partilerin bu sürecin içinde yer almasıdır. Bunun için sonuna kadar samimi gayret göstereceğiz.

‘İstişare yapacağız’
* Kimi siyasi partiler kendini sürecin dışında tutsa bile biz toplumun tüm kesimleriyle oturup konuşarak yeni anayasa çalışmalarının içinde olmalarını temin edeceğiz. Acele etmeden, her kesimle gereken istişareleri yaparak bir anayasa metni çıkartmalıyız. Bu öyle bir metin olsun ki Türkiye Cumhuriyeti’nin 150’inci, 200’üncü yılları kutlanırken bu anayasa çalışması tarihi dönüm noktalarından biri olarak gösterilsin.

‘Ufku geniş metin…’
* Buradan akademisyenlerimize, üniversitelerimize, medya kuruluşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin hep birlikte tekliflerimizi yıl içinde hazırlayalım ve tartışmaya başlayalım. Vizyoner bir bakışla bunları milletimizle paylaşalım. Milletimizin önüne en kapsayıcı, ufku geniş metni koyalım. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını yeni sivil bir anayasayla karşılayalım. Biz, ‘cumhur ittifakı’ olarak çalışmalara en yapıcı katkıyı sunmakta kararlıyız. Nihai karar elbette milletimizin olacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

* Yakında açıklayacağımız İnsan hakları Eylem Planı’nda yeni anayasayla ilgili özet bir çerçeve ortaya koyacağız. Çağrıda bulunuyorum; gelin yeni anayasa tekliflerimizi yıl içinde hazırlamaya başlayalım ve tartışalım. Kimseyi dışarda bırakmadan bunları milletimizle paylaşalım.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.