CHP'li Öztunç'tan Bakan Pekcan'a zor sorular

CHP Genel Başkanı Ali Öztunç, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın sahip olduğu bir şirketin Ticaret Bakanlığı'na 9 milyon TL değerinde dezenfektan sattığının iddia edilmesinin ardından konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç Fethiye ziyaretinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a, kendi şirketinden bakanlığa dezenfektan sattığı iddialarını tekrar sordu. Öztunç, "Bugün beşinci gün tekrar soruyorum: Sayın Bakan bu malı sattın mı satmadın mı? Cevap vermiyorsun, susmak kabul etmektir. Onurlu bir davranış göster, istifa et" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç CHP Fethiye İlçe Başkanlığı'na bugün yaptığı ziyarette konuştu.

Öztunç geçtiğimizde günlerde gündeme gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın kendi şirketinden Ticaret Bakanlığı'na dezenfektan sattığı iddiasını yeniden hatırlattı. Beş gündür Pekcan'a aynı soruyu sorduğunu ve cevap alamadığını söyleyen Öztunç, Bakan Pekcan'ı istifaya davet etti.

Öztunç'un açıklaması şöyle:

"YENİ ALDIĞIM BİLGİYE GÖRE BU RAKAM 40 MİLYONMUŞ"

"Yeni aldığım bilgiye göre bu rakam 40 milyonmuş. Hanımefendi kendi bakanlığına kendi şirketinden mal satan olarak tarihe geçti. Bugün beşinci gün. Yine soruyorum: Sayın Bakan bu malı sattın mı satmadın mı? Sayın Bakan bu etik mi değil mi? Sayın Bakan susuyorsun, cevap vermiyorsun. Cevap vermemek kabul etmektir. Demek ki sattın ki sesin çıkmıyor. İstifa etmeyi düşünüyor musun? İlla senin hakkında suç duyurusunda mı bulunalım. Onurlu bir davranış göster, de ki ‘Ben bu işi yaptım. Yanlış yaptım, istifa ediyorum.’ Devletin bakanı kendi şirketinden kendi bakanlığına mal satar mı? Satan Bakan, alan Bakan. Para ise milletin parası, garibanın parası. ‘Yaparsa AK Parti Yapar.’ Evet, yaparsa böyle bir sahtekarlığı bunlar yapar. Başka kimse yapamaz. Bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. İnşallah el ele verip Türkiye’yi Millet İttifakı olarak düzlüğe çıkaracağız."

Ticaret Bakanı Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Özunç, Pekcan’ın bu konuyla ilgili açıklama yapıp yapmayacağını sordu.

İşte CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç'un verdiği soru önergisi:

1 - Bakanlığınıza 2018’den bugüne kadar yıllar itibariyle alınan dezenfektan miktarları ne kadardır? Alınan bu dezenfektanlar için yıllar itibariyle yapılan ödeme miktarları nedir?
2 - Alınan dezenfektanlar hangi ihale usulüne göre alınmıştır. Yapılan ihalelere kaç firma katılmıştır.
3 - Alınan dezenfektanların markası ve birim fiyatları nedir? Hangi firmalardan ne kadar dezenfektan alımı yapılmıştır?
4 - Bakanlığınıza eşinize ait şirketten 9 milyon TL’lik dezenfektan aldırdığınız doğru mudur?

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2021, 12:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 3 hafta Önce

Çivisi çıkmış artık çalın bakalım milletin parasını bunun hesabını elbet vereceksiniz hırsız kimse bu ne rezillik her gün bi şey yeter artık

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.