Çavuşoğlu'ndan Trump'a çok sert yanıt: Hiçbir tehdide pabuç bırakmayacağımızı defalarca söyledik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Twitter mesajıyla Türkiye'yi tehdit eden ABD Başkanı'na canlı yayında "Stratejik ortaklar Twitter, sosyal medya üzerinden konuşmaz. Hiçbir tehditten korkmayacağımızı, hiçbir tehdide pabuç bırakmayacağımızı defalarca söyledik" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu'ndan Trump'a çok sert yanıt: Hiçbir tehdide pabuç bırakmayacağımızı defalarca söyledik
banner150

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Ankara'da Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden Türkiye'yi tehdit etmesine yanıt veren Çavuşoğlu'nun sözleri, uluslararası haber ajansları tarafından 'son dakika' koduyla verildi.

"Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz. Ve kanallarımız  açık." diyen Çavuşoğlu, "Sayın Trump, Cumhurbaşkanımızı arayarak Suriye'den  çekilmek istediklerini ve bunu Türkiye ile koordine etmek istediklerini söyledi.  Biz de muhataplarımızla görüştük. Daha iki gün önce ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo ile de telefonda görüştük." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ikili toplantılarda ABD'nin çekilmesini tüm detaylarıyla  nasıl koordine edilebileceğinin görüşüldüğünü vurgulayarak, Suriye'nin kuzeyinde  30 kilometrelik bir güvenli bölge fikrinin ABD'ye değil, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'a ait olduğunu anımsattı.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu, cumhurbaşkanımızın sadece ABD değil, tüm Avrupalılara teklifidir.  Ruslar da dahil. Suriye ile ilgilenen herkesle yaptığımız görüşmelerde biz bunu  gündeme getirdik. Obama yönetimi bunu gerçekçi bulmuyordu. 'Havadan burayı  korumak mümkün olmaz, nasıl olacak' gibi bahanelerle bu fikrimizi  desteklemediler. Şimdi Türkiye'nin kararlılığını gördükten sonra bu fikri ortaya  attılar. Biz bu fikre karşı değiliz. Bizim derdimiz nedir? Sınırızın ötesinde bir  terör koridoru var. Suriye'yi bölmek isteyen bir terör örgütü var. Bu terör örgüt  bize tehdit oluşturuyor. Biz bu terör örgütünü hedef alıyoruz."

Türkiye'nin bölgede Kürt halkının en büyük savunucusu olduğunun altını  çizen Çavuşoğlu,  şunları kaydetti:

"Türkiye'de PKK ile Kürtleri bir tutarsak, Irak'ta terör örgütleriyle  Kürtleri, İran'da PJAK ile Kürtleri bir tutarsak, Suriye'de YPG; PKK, SDF, kimse  SDF diyerek bizi kandırmaya kalkmasın, aynı şeydir, bir tutmak doğru değildir.  Bunu ABD'li Avrupalı muhataplarımıza anlatıyoruz. Ama şu bir gerçek ki Avrupalı  dostlarımız ve ABD bu gerçeği bizden çok daha iyi biliyorlar. Şimdi Trump'ın  içinde bulunduğu durum zordur. Görüyoruz. Üzerinde ciddi bir baskı var. Kendisi  çekilme kararı aldı ve özellikle güvenlikle ilgili birimleri de çekilmemesi için  sürekli baskı yapıyor. Son tweet'in de bir iç politika mesajı olduğu biz  biliyoruz. Ama biraz önce söylediğim gibi stratejik ortaklar, Twitter, sosyal  medya üzerinden görüşmez. Biz konuları kendi aramızda görüşmeye davet etmemiz  lazım."

Trump'ın tehdit diline ilişkin Çavuşoğlu, "Biz hiçbir tehditten  korkmayacağımız ve hiçbir tehdide pabuç bırakmayacağımızı defalarca söyledik.  Türkiye'yi ekonomik olarak tehdit etmekle bir yere varılamaz." dedi.

Türkiye'nin zorlukları bertaraf etmek için ne gerekiyorsa yapacağını  dile getiren Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Bir tarafta ekonomik zorluklar diğer tarafta terör tehdidi.  'İkisinden birini seç.' derlerse bize, bu millet de der ki, 'Ben aç kalırım,  susuz kalırım ama geçmişte olduğu olduğu gibi, Kut'ül Amare'de olduğu gibi,  Çanakkale'de olduğu gibi, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi boyun eğmem' der ve  karşı karşıya kaldığı tehdidi yok etmek için millet, devlet ve hükümetimiz olarak  biz ne gerekiyorsa onu yaparız. Baskı altında Trump'ın yaptığı bu açıklamayı ve  kullandığı dili doğru bulmuyoruz. Her şeyden önce Türkiye'nin hak ettiği saygıyı  ve muameleyi, ABD ve herkes göstermeli ve üslubunu ve tüm davranışlarını buna  göre ayarlamalıdır."

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.