Başkan Erdoğan'dan son dakika İstanbul açıklaması!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. İstanbul'da sayımın devam ettiğini belirten Başkan Erdoğan, "Şuan seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz süreci var. Bu 3 aşamadan oluşuyor. Şuan mahkeme süreci var. Mahkeme sürecinin patronu YSK'dır." dedi. Cumhur İttifakı'nın seçimlerden büyük bir başarı ile çıktığının altını çizen Erdoğan, "Cumhur İttifakı ilçe belediyelerinin yüzde 70'ini almıştır. Hala ders almıyorlar. 386 belde belediyesini 202 olarak açıkara biz aldık. Beldelerin de yüzde 75'ini aldık. Millet, Cumhur ittifakına gönlünü vermiştir." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında seçimlerde alınan sonuçlar ve yapılan itirazlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçim itirazlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Öncelikle şunu ifade etmemiz lazım, olayın seçim süreci bitti. Şimdi olayın mahkeme süreci var. Bu mahkeme sürecinde bu işin 3 basamağı var. İlçe, il seçim kurulları ve YSK.

YSK, bu mahkeme sürecinin adeta patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır. Bazen bakıyorum, ağzı olan konuşuyor. Yaşamamışlar, belirli kariyeri olan da konuşuyor. Ben damdan düşerek geldim. İstanbul'da tercihli oyla seçim yapıldığı zaman İstanbul'un ilçe ve il seçim kurullarından milletvekili seçilmiştim. YSK'ya müracaat sonrası alındı. Nihai olduğu için yapılacak bir şey yoktu. Sonra İBB Başkanı oldum.

BU BİR HAKKIN GASBI DEĞİLDİR

Bu süreçte ilçe seçim kurullarında yapılanlar yapılıyor. Partiler de itiraz sürecini çalıştırıyor. Bir üstü il seçim kurulları. 

İlde (İl Seçim Kurulu) alınan neticeler bizim  yaptığımız çalışmalarla örtüşmüyorsa, bizim için nihai merci, Yüksek Seçim  Kuruludur. Ondan sonra da Yüksek Seçim Kuruluna müracaat etme hakkımız var. Bu  bir hakkın gasbı değildir.

Şu anda da İstanbul'da yapılan Yalaova'da Ankara ve diğer birçok ilde yapılan budur. Muhalefet birçok şey söylüyor. Türkiye genelinde 30 büyükşehirin 15 tanesini aldık. MHP bir tanesini aldı. Cumhur İttifakı olarak bizim aldığımız oy yüzde 53.3, buraya gelmiş vaziyetteyiz. Bunu tüm milletimin bilmesi lazım.

HERKES HADDİNİ BİLECEK

İçişlerimize karışmak isteyen ABD'nin bunu bilmesi, Avrupa'nın bunu bilmesi lazım. Türkiye dünyada  ülkelerden bir ülke değildir. Herkes haddini bilecek. Türkiye'de katılımıyla, şu anda yüzde 82-83'e varan bir katılımın olduğu, bir demokrasi dersi tüm dünyaya  verilmiştir. Bunlar böyle bir demokrasi mücadelesini veriyorlar mı?  Vermiyorlar.

İllerde ise 51 ilin 24 tanesini biz 10 tanesini MHP almış. Burada da Cumhur İttifakı fark atıyor.

Bunların bir ders alması lazım. Hala ders çıkarmıyorlar.  AK Parti olarak 754 belediyeyi sadece biz aldık. İstanbul'un 39 belediyesi var. Bu 39 belediyenin 25 tanesini İstanbul'da Cumhur İttifakı-AK Parti aldık. Burada bir defa bir ders var. İBB Meclisi'ne gelelim. Şu haliyle bile İBB Meclisi'nin kahir ekseriyeti AK Parti-Cumhur İttifakı'na aittir. Muhaliflerden daha fazla meclis üyesine sahibiz. 

Ankara'da durum daha da farklı. 107 tane bize ait 39 tane dörtlü mekanizmaya ait olan var. Fark orada daha fazla açılmış vaziyette. Çalışmanı yaparken alınacak kararlar bunlar nereden geçecek bunların onayı? Bu komisyonlarda sen istediğin gibi başkanım diyip kurabilir misin?

BÜTÇEYİ İSTEDİĞİ GİBİ ÇIKARTAMAZ

Önce işi bilin bilmeden konuşmayın. Her şeyden önce bir belediye başkanının kendi meclisinde sırtını dayayacağı çoğunluğu yoksa komiyonu istediği gibi kuramaz, bütçeyi istediği gibi çıkaramaz. Bizim şu anda tek beklentimiz, telaşa gerek yok. Atılması gereken adım şu, cumhurbaşkanlığımın yanında anayasanın tanıdığı bir imkan daha var. Yeni yönetim sisteminde yeni mekanizmada iki görevimi yürütmek durumundayım. Bunları yönetirken bir şeye özellikle dikkat edeceğim.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI DEFTERİ ORADAN ÇEKTİ, ALDI

Anıtkabir olayında bakıyorsunuz İstanbul'dan  beyfendi çıkıyor, gidiyor. Sen bir defa şu anda mazbatanı aldın mı? Almadın.  Mazbatanı almadığın halde, bir defa Anıtkabir'in protokol işlevi nedir, bundan da  haberin yok. Orada buna kılavuzluk yapanlar, onlar da yanlış kılavuzluk yaptılar  ve burada sen git Misak-ı Milli Kulesi'nde deftere nasıl yazılacağını da  bilmiyor. Böyle bir şeyi zaten yazma hakkın da yok. Belediye başkanlığı mazbatanı  alırsın, eyvellah. O zaman bunu rahat rahat yaparsın. Buna da kimse mani olmaz.  Ama şu andaki yaptığı işlev, bir defa protokol usulü açısından kesinlikle  yanlıştır.

Kalkıp daha  mazbatasını almadığı bir yerde altına da böyle bir isim işledi ve şimdi noldu?  Milli Savunma Bakanlığı da defteri oradan çekti, aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Cuma namazını Eyüp Sultan Camisi'nde kıldı. Erdoğan, camiden ayrılırken kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı. 

S-400 VE F-35 AÇIKLAMASI

ABD'nin şu andaki söylemleri çok yanlış. Biz S-400 sürecin bitirdik. S-400 ile ilgili ödemelerimiz devam ediyor. Biz ABD'ye teklifimiz sizden patriotları alalımdı. ABD uygun şartlarda bize tanımadı. Biz de bu nedenle şu duruşta oraya sıcak bakmıyoruz. Temmuz ayında teslimat başlayacak. F-35 konusunda önüne gelen bir şeyler söylüyor. Çok kısa bir süre içinde dördüncüyü de teslim edecekler. Pilotlarımız eğitim alıyor. Mevlüt Çavuşoğlu NATO toplantısı için oradaydı. NATO Genel Sekreteri'nin yaptığı konuşma manidardır. Adeta NATO ülkesi üyelere herhangi bir yaptırım dorğu değildir hepsine ihtiyacımız var ifadesini kullandı. Daha önce de biz üyelerimizin hangi silahı alacağına müdahale edemeyiz demişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 17:08
c
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.