Bahçeli'den itiraz çıkışı: Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir

MHP Genel Başkanı Bahçeli, İstanbul seçim  sonuçlarına yönelik tartışmalara ilişkin, "Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir. Toplumsal kargaşa yerine sandığa bir kez daha gidip Türkiye'yi huzurlu kılmak daha akılcıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli'den itiraz çıkışı: Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir
banner150

Bahçeli, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a, beraberindeki parti  yöneticileriyle birlikte "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu.

Görüşmenin ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Bahçeli, İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin bir soru  üzerine "Fox TV'ye vereceğim cevap şudur: Süreç devam ediyor, yorum yok." dedi.

Bir başka gazetecinin, AK Parti'nin İstanbul seçimlerin yenilenmesi  yönünde talebinin olduğunu anımsatıp, bu talebi nasıl yorumladığını sorması  üzerine Bahçeli, mahalli idareler seçimlerinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet  Sistemi'nden sonra uygulanan ilk mahalli idareler seçimler olduğunu anımsattı.

Mahalli idareler seçimlerinin, geçmişte kazandığı öneme artı olarak,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle uyumlu bir şekilde çalışabilecek, sistemi  istikrar sağlayıcı bir konuma taşıyabilme açısından öneminin bir kat daha  arttığını belirten Bahçeli, bu seçime o açıdan yaklaşıldığını söyledi.

Seçimlerden sonra, her seçimde olduğu gibi, rakamlar, sayım  sırasındaki farlılıklar, her siyasi partiye, her adaya göre anlayış farklılığı  ortaya koyularak itirazların yapıldığına dikkati çeken Bahçeli, "Bu itirazlar,  demokratik bir haktır, yapılması gerekir ve itirazları da en kısa zamanda  değerlendirmek suretiyle Türkiye'yi normalleştirmekte yarar vardır." diye  konuştu.

"YENİ BİR SEÇİM DE DÜŞÜNÜLEBİLİR"

"Şu an için bazı yerlerde itirazlar cevap bulmakla, mazbatalar  alınmakla beraber, özellikle Türk siyasi, ekonomik, sosyal hayatında önemli yeri  olan, uluslararası gözlemcilerin yakından takip ettiği İstanbul'da ise bir  kargaşa yaşanmaktadır." ifadesini kullanan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçimlerin hemen arkasından 29 bin oy farkı olduğu ortaya konmuştur.  Bu 29 bin oy farkını değiştirebilecek itirazlar üzerinde çalışmalar  başlatılmıştır. O günden bugüne kadar da önemli değişikler kendini göstermiştir.  Bu tabiidir ama şimdi böyle bir sürecin içindeyken işi kargaşaya, aceleciliğe,  karşılıklı istikrarı bozucu davranışlara, seçim sonrasında mazbatayı kim alırsa  alsın İstanbul'u tartıştırabilecek bir zemine Türkiye'yi sürüklemek doğru  değildir. O sebepten itirazların sonucu alınmalıdır. Karar ne ise Yüksek Seçim  Kurulu bunu vermelidir ama bütün bunlara rağmen ortada halen seçimin üzerindeki  akılcı yaklaşımlar, Türkiye'yi kaosa, kargaşaya sürükleyecek hatalara doğru  yöneliyorsa, Türkiye'yi huzursuzluğa itebilecek, süreklilik kazandırabilecek bu  hatalardan kurtulmanın yolu yine demokrasi içerisinde aranmalıdır.

Demokrasi içerisinde eğer seçim sonuçları toplum vicdanında huzur  bulmayacak bir anlayış içerisinde sonuçlanmışsa, o vicdanı huzurlu kılabilecek  yeni bir seçim de düşünülebilir. Bunun süresi 60 gündür. 60 günden sonraki ilk  pazar günü seçim yapılabilir. Bundan gocunmaya gerek yok. Madem ki her konuda  iddialısınız, seçimin yenilenmesi sırasında da bu iddianızı taşıyabilecek çabalar  içerisinde olabilirsiniz ama şu an için Yüksek Seçim Kuruluna yapılmış olan  itirazları takip etmeliyiz. Televizyonlarda ileri geri konuşmalarla, birbirlerini  karşılıklı toplumsal gerilim yaratacak yaklaşımlarda bulunmayı MHP olarak doğru  bulmadığımızı ifade etmek isterim."

"TİLKİLİK YAPIYORSUNUZ"

Bir gazetecinin "AK Parti'nin talebi, İstanbul'da seçimlerin  yenilenmesi. Yanlış anlamadıysak sizin söylediğiniz erken genel seçim sanırım."  demesi üzerine Bahçeli, "Siz Fox olarak hiçbir şeyi doğru anlamıyorsunuz. Sizin sorunuza da cevap vermek istemiyorum. Usandırdınız artık. Tabii ki İstanbul'u  kastediyoruz, Türkiye'yi kastetmiyoruz ama siz Fox olarak bir tilkilik  yapıyorsunuz kendinize göre, karıştırıyorsunuz ortalığı." dedi.

Başka bir gazetecinin "Açıklamalarınız, İstanbul'da seçimin tüm  ilçelerle beraber yenilenmesi anlamına mı geliyor?" sorusuna Devlet Bahçeli,  "Tartışma İstanbul olduğu için, mazbatayı alıp almamadaki tartışma orada  derinleştiği için eğer orada YSK, bazı ilçelerde çok sağlıklı yapıldığına dair  partilerin de umumi kanaati hakim olmuşsa onların dışında da yapılabilir ama  seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir. Toplumsal kargaşa yerine sandığa bir  kez daha gidip Türkiye'yi huzurlu kılmak daha akılcıdır." karşılığını verdi.

Bahçeli, Mansur Yavaş'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı  mazbatasını almasına ilişkin bir soru üzerine de "Mazbatayı almıştır. Sayısal  yönden mazbatayı hak etmiştir ancak toplumsal vicdanda beraat etmemiştir. Mazbata  almak başka şeydir, beraat etmek başka şeydir. Onun için benim Ankara'daki  belediye başkanına yaklaşımım şudur; aklanmadan, paklanmadan mazbatayı almış bir  belediye başkanı olarak görürüz ama 'benim belediye başkanım' diyemem." diye  konuştu.
 

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.