AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz 'Süreç bizi haklı çıkardı'dedi!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Hem maddi hata ve hem bu açılan sandıklardaki düzeltme sonucu seçim kurullarının belirleyerek, AK Parti lehine düzelttiği ve kayda geçtiği sayı, bugün itibarıyla 13 bin 969'dur." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz 'Süreç bizi haklı çıkardı'dedi!
banner150

Yavuz, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın  toplantısında, şu anda İstanbul'un dört ilçesinde ilçe seçim kurulu kararları  sonucu oyların tamamının sayıldığını söyledi. Bu ilçelerin Çatalca, Silivri,  Maltepe ve Çekmeköy olduğunu aktaran Yavuz, Kartal ve Ataşehir'de ise 2. ilçe  seçim kurullarında oyların tamamının sayıldığını belirtti.

Ali İhsan Yavuz, "Kalan 33 ilçede sadece geçersiz oyların sayımı var  ancak İl Seçim Kurulu kararı gereğince, maddi eksiklikler varsa torbada, o  durumda da torbanın tamamının sayımı yoluna gidiliyor." ifadesini kullandı.

Şu anda işleyen bir yargı süreci bulunduğunu hatırlatan Yavuz, bütün  partilerin yasal haklarını kullandığını ve sürecin son derece şeffaf şekilde  ilerlediğini dile getirdi.

Yavuz, "Seçim günü 31 bin sandığın hepsinde sandık kurulu vardı ve  hepsini ayrı ayrı kişiler sayıyordu. Oysa  şimdi bu işi sandık kurulları değil,  seçim kurulları yapıyor. Örneğin, her seçim kurulunun farklı sandığı var. 700-800  sandığı bir kurul saydığı için uzuyor. Ayrıca YSK kararıyla her partinin  temsilcisi de bulunuyor. Kurulla sınırlı olunca ve sandık sayısı fazla olduğu  için süre böyle uzuyor." diye konuştu.

"Göreceksiniz çok daha farklı rakamlara ulaşmış olacağız"

Kendilerinin ilk günden bu yana birtakım hata, suistimal ve  usulsüzlüklerin olduğundan bahsettiğini anımsatan Yavuz, "Süreç bizi haklı  çıkarmaya devam ediyor, hatta CHP bile artık kabul etmiş gibi gözüküyor. Her şey  kamuoyunun karşısında cereyan ediyor. 'Bu 29 bin fark hiç kapanmaz' denirken,  şimdi 'elbette yanlışlıklar var ama biz yine de şu kadar oyla kazanırız'a geldi.  Demek ki artık birtakım hataların, suistimallerin, usulsüzlüklerin olduğunu  CHP’nin de kabul ettiği bir noktayı yaşıyoruz şu anda. Biz bugüne kadar kamuoyunu  hiç yanıltmadık, olanı söyledik ve dedik ki 'Gerçek ortaya çıksın, milli irade  sonucu tam olarak yansısın ve herkes de sonucu bilsin ve kabullensin, kim hangi partiye oy verdiyse o irade oraya kaydedilsin.' dedik. Başka hiçbir talebimiz  olmadı. Sonuç ne ise onu kabullenmek hepimizin görevidir." değerlendirmesinde  bulundu.

Dün itibarıyla 11 bin 109 oyun AK Parti lehine yazıldığını aktaran  Yavuz, "Hem maddi hata ve hem bu açılan sandıklardaki düzeltme sonucu seçim  kurullarının belirleyerek, AK Parti lehine düzelttiği ve kayda geçtiği sayı,  bugün itibarıyla 13 bin 969'dur. Uğraşımız devam edecek, çalışmalarımız devam  edecek ve göreceksiniz çok daha farklı rakamlara ulaşmış olacağız." dedi.

Bir basın mensubunun "Ekrem İmamoğlu’nun gazetecilere gönderdiği bilgi  notunda 'Fark 17 binin altına düşemez.' deniliyor. Bu konuda düşünceniz nedir?"  sorusuna Yavuz, "Ekrem İmamoğlu, fark 29 bindi, bundan asla aşağı gelmez demişti.  Ne olduysa burada da o olacak." yanıtını verdi.

"Açılan ve kayda geçen sandık miktarı son derece az"

Yavuz, "13 bin 969 rakamı, kaç sandıktan çıkan rakam? Yüzdelik dilime  vuracak olursak, kaçta kaçı açıldı diyebiliriz?" sorusu üzerine, sandıkların  sayısının çok fazla olmadığını, 2 bin küsur sandıktan bahsedilebileceğini  belirterek, "Açılan sandıkların miktarı da üçte biri bile değil. O da geçersiz  oylar. Tamamının sayımıyla ilgili olacak olanlar var ve bizim taleplerimiz  olacak. Buradan baktığımızda açılan sandık miktarı ve kayda geçen sandık miktarı,  son derece az diyebiliriz." diye konuştu.

"Sadece sandıkta meydana gelen hatalar değil, YSK'nın kendi sistemine  girdiği oylar da söz konusu ki siz daha önceki konuşmalarınızda belirtmiştiniz,  'burada çok ciddi oylar kayıp' demiştiniz. Onunla ilgili bir gelişme var mı?"  sorusuna karşılık Yavuz, şunları söyledi:

"Birkaç türlü yürütüyoruz bu çalışmayı, bir; maddi hata düzeltimi  yoluyla bu oyları gerçek sahibine döndürtüyoruz. Biz talep ediyoruz, yargı  gözetimindeki seçim kurulları düzeltiyor ve kayda geçiyor. İlçe seçim kurulları  düzeltiyor, kayda geçiyor, YSK'nın sayfasından biz görüyoruz, CHP de görüyor, MHP  de görüyor, diğer partiler de görüyor. Biz, sistemi hep metheden açıklamalar  yaptık geçmişte. Çünkü 2014'ten itibaren her türden evrak mutlaka YSK'nın  sitesine girdi ve partilerin görmesine açıldı.

Elbette hatalar, suistimaller yapılabilir ama bu sistemde hele  2014'ten sonra YSK'nın aldığı bu karardan sonra partilerin bunları belirleme,  bilme hakkı var. Bir de böyle olmasaydı, şu anda el yordamıyla çok daha fazla  uğraşacaktık. O yüzden YSK'nın bu haline özellikle işaret etmek istedim."

"Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anlıyoruz"

Yaptıkları müracaatlarla maddi hata düzeltimi sonucu birtakım oyların  gerçek yerine döndüğünü vurgulayan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nasıl oluyor, sandık sayım sonuç cetvelinde farklı rakam, sonuç  tutanağında farklı rakam olduğunu tespit ettik. Bunları maddi hata düzeltimi  yoluyla düzelttirdik. Sandık sonuç tutanağında da birtakım kaydırmaların olduğunu  gördük yer yer. AK Parti'nin aldığı oyu, başka bir partiye kaydırılmış olarak  gördük. Hatta o kadarını gördük ki bu verilere esas teşkil eden, sayım döküm  cetvelinin boş olduğunu, çelişkili olduğunu gördük. Bunları düzeltiyoruz doğru  ama bir de bunları yapanlar var. Bu belgeleri hazırlayanlar var ya da hazırlanmış  olan doğru belgeyi kenara koyarak, seçim kurulunun sayfasına taratıp başka  belgeyi girenler var. Bütün bunlar bu seçimin sonucundan bağımsız olarak,  şimdilik bağımlı olarak düzeltiyoruz bunları. Sonra da Ceza Hukuku ve Seçim  Hukuku açısından kim sorumluysa onlar değerlendirilecek ve gereken elbette  yapılacaktır."

Yavuz, geçersiz oyların tamamına ilişkin bir sayım istediklerini  hatırlatarak, "33 ilçede böyle gidiyor. Bir de tüm oyların sayımına ilişkin bir  talebimiz vardı. Bu da dört ilçede tamamen, iki ilçede de birer seçim kurulları  tarafından yerine getiriliyor. Tüm bunlardan ortaya çıkan sonuçtur 13 bin 969 oy.  Bu 13 bin 969 başka yere gitmişken, yargı denetimindeki seçim kurulları ve  partilerin de temsilcisinin bulunduğu ortamda belirlenerek, AK Parti hanesine  yazılmıştır. Biz sadece bu kadarıyla bile ne kadar doğru bir iş yaptığımızı  açıkçası anlıyoruz." dedi.

AK Parti ile CHP arasındaki oy farkına ilişkin soru üzerine Yavuz, "AK  Parti ile CHP arasındaki fark, 18 binin altına indi. 29 binlerden 18 binlerin  altına inen bir farktan bahsediyorum." şeklinde konuştu.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.