AK Parti'de kimler istifa edecek? AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan flaş açıklamalar

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nun partisinden istifa etmesinin ardından gözler AK Parti içindeki ‘endişeli’ vekillere çevrilmesinin ardından AK Parti cephesinden son dakika açıklaması geldi.

AK Parti'de kimler istifa edecek? AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan flaş açıklamalar
banner150

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın açıklamalarından satır başları:

ABD'nin ne yapmaya çalıştığını ABD'nin içinden baktığınızda da anlamak zor. Bir tarafta Trump azil süreci yaşarken bir tarafta Ukrayna öbür tarafta Rusya, Temsilciler Meclisi'nin aldığı pozisyon, senatörlerin yaptığı açıklamalar ABD artık yeni dünyada şöyle bir yerde. Trump, tweetle Dışişleri Bakanını görevden aldı.

Trump ile ilgili çok şey söylenebilir ama ben şunu söylüyorum. Trump anormal değil, yeni normal. Trump bütün bu sorunları çözerken hiç tanık olmadığımız esneklikler ve farklı seçenekleri çok hızlı bir şekilde deneyebiliyor.

Yeni normalden kastettiğim şey şu. Uluslararası sistemin çökmesinden kaynaklanan ara geçiş döneminin yeni normalini konuşuyoruz.

Uluslararası sistem çökmüştür. Uluslararası sistemin çöktüğünü kurumlarından anlıyoruz. AB'ye bakın, NATO'ya bakın, BM'ye bakın bu kurumların hiçbirisi çalışıyor mu?

Bugün geriye dönüp baktığınızda Almanya, İngiltere, Fransa bölgede oyun dışı kalmış durumda. Cumhurbaşkanımıza görüşme teklif edip bir şekilde bölgedeki sürecin bir parçası olmak istiyorlar.

Trump yaptığı şeylerin niteliği ile değil sonuçları ile ilgileniyor. Yeni normalden kastettiğim şey bu.

Türkiye ile ilgili yapılan analizleri izlerken dehşete kapılıyorum. Sanki dünya sabit Türkiye değişken gibi analizler yapıyorlar. Halbuki şuanda dünyanın ne durumda olduğunu çok iyi görmek lazım.

Bölgede olup bitenleri anladıktan sonra Türkiye'nin gerçekten ne yapmak istediğini daha doğru görüyorsunuz. Türkiye'nin yaptığı şeylerin ne kadar doğru olduğunu anlamak için de ben tek bir örnek veriyorum. Diyorum ki Türkiye geçmişte Güneydoğu bölgesini konuşurken, Türkiye bir bölünme tehdidini konuşurken, Türkiye bugün Afrin'i Cerablus'u Resulayn'ı konuşuyor. Türkiye bugün toprak bütünlüğünü, üniter yapısını garanti altına almış ve kendi toprak bütünlüğüne dönük tehditleri kendi kaynağında kurutan bir inisiyatif almış durumda.

(Temsilciler Meclisi kararları) Türkiye'nin başında FETÖ diye bir bela var. 165 ülkede Türkiye aleyhine propaganda yürüten bir yapı var. Özellikle Temsiciler Meclisi ve senatoda nasıl etkin olduklarını biliyoruz.

Temsilciler Meclisi'nden böyle bir karar çıktı doğru. Yarın senatoda böyle bir karar alınabilir mi? Burada Trump'ın tavrında bir değişiklik ortaya çıkabilir mi? Trump'ta içeride belli noktalarda sıkışıklıklar yaşıyor. Yani bugün bakıyorsunuz Bağdadi ile ilgili süreçte aslında Türkiye'ye dönük bir tuzağa dönüştürülmek istendiğini Türkiye'nin de o tuzağı bozduğunu görüyorsunuz.

ABD-Türkiye ilişkilerine baktığımda ABD, Türkiye'den vazgeçebilecek durumda değil.

Biz şunu biliyoruz onlar da biliyorlar. Barış Pınarı Harekatı'na toplumsal desteğin yüzde 81 olduğunu biliyorlar. Dolayısıyla biz içeride bu toplumsal mutabakatı sağlamışken artık burada bizim ne yapacağımız önemli. Son ana kadar Barış Pınarı Harekatı başlamadan önce 8 Ekim gününe kadar ABD'nin söylemlerine bakalım. Biz 9 Ekim günü Barış Pınarı Harekatı'nı başlatıp 5 saat içerisinde sonuç aldığımızda ABD, Rakka'yı 1,5 ay bombaladı. Biz Tel Abyad ve Resualyn'ı 16 saatte temizledik. Üstelik hiçbir sivilin tırnağına zarar vermeden yaptık.

Barış Pınarı Harekatı başladığında ekonomide ne yaptılar. Doları 5.89'a kadar çıkardılar. Türkiye onu da kontrol etti.

(Trump'ın skandal mektubu) Mektupla süreci sabote etmeye çalıştılar.

AK Parti'de istifa edenler arasında en fazla dikkatleri üzerine İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu çekti. Yeneroğlu'nun AK Partiden istifa etmesi sonrasında en az 10 vekilinin yeni parti kurma çalışmaları yapan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Bakan Ali Babacan ile görüştüğü öne sürülmüştü. AK Parti Genel Başkan Yardımcı Mahir Ünal, "Mustafa Yeneroğlu giderken bir laf ortaya attı gitti. Kimmiş o rahatsız olanlar. Başka bir istifa beklemiyoruz." dedi.

BEN HİÇ DUYMADIM 
Ünal AK Parti'den istifaların geleceğinin iddia edilmesinin ardından, "Mustafa Bey benim takdir ettiğim bir siyasetçiydi. Yurtdışında Türkiye'yi savunan ve partimizin önemli bir aktörüydü. Ama bu süreçte Mustafa Yeneroğlu partimizin Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesiydi. MKYK ayda bir kez toplanır. Eğer senin bir eleştirin vasa orada dile getirirsin. Huzursuzluk, insan hakları demokrasi diyerek istifa etti. Ben bunları MKYK'da dile getirdiğini hiç duymadım. Sen çıkıp tweet atmazsın, partinin içinde konuşursun. Şimdi siz orada konuşmayacaksınız, dile getirmeyeceksiniz. Kusura bakmasın bir siyasi parti kendi meselelerini kendi kurullarında görüşür.Bir siyasi partinin en üst organında görev alan birisi genel başkanıyla, genel başkan yardımcısı ve partisiyle medya üzerinden konuşmaz." ifadelerini kullandı.

GİDERKEN BİR LAF ORTAYA ATTI, GİTTİ!

"Benim gibi başka rahatsız olanlar da var" diyerek dikkatleri üzerine çeken AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nun sözleri hakkında Ünal, "Giderken de bir laf ortaya attı gitti. Kimmiş o rahatsız olanlar. Başka bir istifa beklemiyoruz. AK Parti defalarca mukavemet testinden geçmiştir. " dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.