Adaylık ücretleri ve takvimleri

Milletvekili aday adayı olmak isteyenler, 500 lira ile 7 bin 500 lirayı gözden çıkartacak, bağımsızlar ise 10 bin 160 lira ödeyecek. Genel seçimde aday gösterilecek isimlerin tespitinde yoğun çalışma yürüten siyasi partilerden çoğu, milletvekili aday adaylarından alacağı ücretleri de belirledi.

Adaylık ücretleri ve takvimleri
banner150

 

Milletvekili aday adaylığı için başvurular, AK Parti'de 20 Şubat, CHP'de 24 Şubat, MHP'de 18 Mart ve HDP'de 2 Mart'ta sona erecek.

 

 

Milletvekili aday adayı olmak isteyenler, 500 lira ile 7 bin 500 lirayı gözden çıkartacak, bağımsızlar ise 10 bin 160 lira ödeyecek. Genel seçimde aday gösterilecek isimlerin tespitinde yoğun çalışma yürüten siyasi partilerden çoğu, milletvekili aday adaylarından alacağı ücretleri de belirledi.

 

AK PARTİ TEMAYÜLE BAKACAK

 

AK Parti'de, 11 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları, 20 Şubat'ta sona erecek. Başvurular, Genel Merkez ve il başkanlıkları üzerinden yapılabilecek. AK Parti, aday adaylık başvurusu için özel aidat olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın adaylardan 2 bin 500 lira alacak, engellilerden ücret talep etmeyecek. Başvuruların sona ermesinin ardından AK Parti'de, 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında teşkilat temayül yoklaması yapılacak.

 

Temayül yoklamasından sonra, 6 Mart'ta parti genel merkezinde, komisyon çalışmaları, aday adaylarına yönelik mülakatlar başlayacak. Merkez yoklamasının esas alınacağı parti adaylarının belirlenmesi ve sıralama tespitine yönelik çalışmalar, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, 23 Mart-7 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek toplantılarla sonuçlandırılacak.

 

CHP'DE ÖNSEÇİM, EĞİLİM

 

CHP Parti Meclisi (PM), 7 Haziran seçimlerinde, 85 seçim bölgesinin 55'inde ön seçim yöntemiyle milletvekili adaylarını belirleme kararı aldı. Bunun 45'inde tüm üyelerin katılımıyla hakim denetiminde önseçim, 10'unda ise yine örgüt denetiminde önseçim yapılacak.

 

Adaylık başvurularının başladığı CHP'de bu süre 24 Şubat'ta sona erecek. Başvuruları parti genel merkezinde alan CHP'de, kontenjan adaylığı için başvuracaklardan 7 bin 500 lira, önseçime girecek adaylardan 5 bin lira, kadınlar, engelliler ve gençlerden ise 2 bin 500 lira ücret alınıyor.

 

MHP'DE SÜRE BİR HAFTA

 

MHP'de milletvekili aday adaylığı için başvurular, 12 Mart-18 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak. Aday adayları, bu tarihler arasında MHP Genel Merkezi Seçim İşleri Kayıt Kabul Birimine şahsen müracaat edecek. MHP'de aday adaylarından 2 bin lira başvuru aidatı alınacak.

 

HDP'DE GENÇLERE İMKAN

 

Genel seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP'de, 16 Şubat'ta başlayan başvurular 2 Mart'a kadar devam edecek. HDP'ye aday adaylığı için başvuruda bulunan erkekler 2 bin lira, kadın ve 27 yaş altındaki gençler ise bin lira ödeyecek. Engelli aday adaylarından ücret talep edilmeyecek.

 

VATAN PARTİSİ ÜCRETSİZ

 

Milletvekili aday adaylığı için başvuranlardan herhangi bir ücret talep etmeyen Vatan Partisi'nde başvurular, 7 Nisan'a kadar devam edecek. 

 

BBP, 500 TL ALACAK

 

BBP'de ise 7 Haziran 2015'te yapılacak seçimlerle ilgili aday adaylığı müracaatları 11 Şubat'ta başladı ve 6 Mart'a kadar devam edecek. Başvurularda erkek adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, kadın ve engelli adaylardan ücret talep edilmeyecek.  

 

SAADET, MERKEZ VE DİĞERLERİ

 

Saadet Partisi de milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanlardan bin lira katkı payı alacak. Parti engelli aday adaylarından katkı payı istemeyecek. 

 

Merkez Parti ise erkek aday adaylarından bin, kadın aday adaylarından da 500 lira başvuru ücreti alacak, engelli aday adaylarından ücret talep etmeyecek. Merkez Parti'ye aday adaylığı başvuruları, 17 Mart'a kadar sürecek.

 

DSP, DP, Anadolu Partisi ve HÜDA-Par ise milletvekili aday adaylarından alınacak ücreti, önümüzdeki günlerde parti organlarında yapacağı toplantıyla belirleyecek.

 

BAĞIMSIZLAR 10 BİN TL

 

Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler, 7 Nisan Salı günü, saat 17.00'ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna başvuracak. Adaylar, en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracaklar.

 

Emanete yatırılacak para miktarı 10 bin 167 olarak belirlendi. Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri almaları için 11 Nisan'a kadar istifalarını YSK'ya bildirmeleri gerekecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.