Şirketler, ekonomik kriz nedeniyle kamu inşaat ihalelerine katılmamaktadır. Son üç ayda 102 hastanenin yapım ve yenileme ihalelerine kimse katılmadı. Okul, yol, baraj, yurt ve konut yapım ihaleleri boş bırakıldı.

150 milyon euroluk şeker fabrikası bakın ne için kullanılıyor 150 milyon euroluk şeker fabrikası bakın ne için kullanılıyor

Ekonomik krizin etkisi her geçen gün artıyor. Döviz kurunun değerlenmesi kaçınılmazdır ve enflasyon her geçen gün artmaktadır. İnsanların alım gücü düşüyor. Ekonominin tersine gidişi, kamu kurumu ihalelerini önemli ölçüde teşhir ediyor.

Kamu kurumları artık hastane ve okul yapamıyor. Çünkü ihaleye katılmak için onaylanmış bir teklif yok. Firma ihaleye katılmadığı için inşaat başlayamadı. Yüklenicinin durgun ekonomi ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle müteahhitin yolu görmesini engellediği gerekçesiyle ihaleye katılmadığı iddia edildi.

HASTANE YAPILAMIYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen 102 hastanenin yapım, yenileme ve tamamlama ihalesine son üç ayda hiçbir inşaat firması katılmadı. Hiçbir şirket dahil olmadığı için teklif iptal edilmek zorunda kaldı. Iğdır Tuzluca'da 25 yataklı devlet hastanesi ve konaklama tesisi inşaatı, Konya Derbent'te 10 yataklı genel ilçe hastanesi inşaatı, Ordu Gölköy'de 75 yataklı devlet hastanesi inşaatı, inşaatın tamamlanması şirket tarafından ihale edilmeyen ihaleler arasında yer alıyor. Kocaeli Gölcük'te 250 yataklı devlet hastanesi bulunuyor.

OKUL İNŞA EDİLEMİYOR

İşletmeler ihaleye katılmadığı için bu hastane projeleri gerçekleştirilememiş olsa da, birçok evde sağlık merkezi inşaatı, hastane bakımı, diyaliz merkezi inşaatı, ek hizmet binası inşaatı ve 112 merkezin yapımına da işletmeler katılmadı. Ayrıca bakanlık tarafından yapılan 24 ihale de bütçe yetersizliği nedeniyle iptal edildi.

Valiliklerin okul inşaatı ihaleleri de birer birer iptal oluyor. Sadece son üç ayda birçok kentin valiliği, 45 ilkokul, ortaokul, lise ve anaokulu inşaatı ihalesini “Şirketlerin teklif vermediği ve ihaleye katılmadığı” gerekçesiyle iptal etti. Ayrıca 12 okul inşaatının ihalesi de valiliklerin bütçesinin yetersiz olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Bunların dışında birçok okulun deprem güçlendirme ihalesinin de iptal edildiği açıklandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün de son 3 ayda 10 yol inşaatı ihalesi şirketler teklif vermediği için, 8 yol ihalesi de müdürlüğün bütçesi olmadığı için iptal edildi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın da birçok farklı kentte 31 konut projesi ihalesine inşaat şirketleri katılmadı. Binlerce dairelik 31 konut projesinin bu nedenle iptal edildiği açıklandı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün de son 3 ayda 11 ihalesine şirketler katılmadı ve ihaleler teker teker iptal edildi. Müdürlük ödenek yetersizliği nedeniyle de 12 ihaleyi iptal etmek zorunda kaldı.

3 AYDA 76 İHALE İPTAL

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da son 3 ayda tam 76 ihalesine hiçbir şirket katılmadı. İhaleler, şirketler teklif vermediği için iptal edildi. İptal edilen projeler arasında yurt inşaatları, spor salonu ve stadyum inşaatları ile gençlik merkezi inşaatları da var. Ayrıca birçok öğrenci yurdunun bakım, onarım ve tadilatı da şirketler ihalelere girmediği için yapılamadı.

MÜTEAHHİTLER ÖNÜNÜ GÖREMİYOR

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç de inşaat şirketlerinin kamu ihalelerine girmek istemediğinin altını çizerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ekonomik gidişattaki belirsizlik nedeniyle şirketler ihalelere katılmıyor. Ayrıca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı rayiç fiyatlarda makas sürekli artıyor. Yani, bakanlık bir inşaat malzemesinin alım bedelini önceden tespit ediyor. İhalelerde de bu tespitler baz alınıyor. Yani bir binan kaça mâl olacağı önceden bu şekilde tespit ediliyor ve kamu kurumları bunun üzerine ihaleye çıkıyor. Fakat, bakanlık bu fiyatları bu yıl iki defa revize etmek zorunda kaldı. Çünkü piyasa gerçekleri ile bakanlığın açıkladığı fiyatlar örtüşmüyor. Müteahhitler önleri göremediği için de kamu ihalelerine girip teklif vermiyor. Ayrıca şirketler kamudan alacaklarını ödeneklerin kısıtlı olması nedeniyle zamanında tahsil edemiyor.”

(Kaynak: BirGün)